ԱՀ ՊԲ-ն հրապարակել է ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողների անունները
Ադրբեջանական զինված ուժերի օդային հարձակումները՝  հրադադարից առաջ
«Ադրբեջանական զինված ուժերն այժմ անցել են օդային հարձակման՝ մեծ քանակությամբ և լայնորեն կիրառելով ԱԹՍ-ներ։ Հակառակորդն ամեն կերպ փորձում է առավելություն ապահովել հումանիտար հրադադարից առաջ, բայց ապարդյուն»,- տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Ճակատային գծում տարբեր ինտենսիվությամբ մարտական գործողություններ՝ մարդասիրական նպատակներով հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված մարդասիրական նպատակներով հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն-լարված: Առանձին հատվածներում շարունակվել են փոխհրաձգություններ, հրթիռահրետանային մենամարտեր: Այդ մասին հայտնել են ՊԲ-ից։
Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն փորձում են օգտագործել մինչև հրադադարի մնացած ժամերը. ՊՆ ներկայացուցիչ
ՀՀ Պն ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ  մեր բանակը հերոսաբար կատարում է իր մարտական խնդիրները, հաջող հետ մղելով բոլոր տեսակի գրոհները։
Ստեփանակերտը կրկին հրթիռակոծել են
«Ադրբեջանը րոպեներ առաջ հրթիռակոծել է Ստեփանակերտի քաղաքացիական շրջանները: Տուժածների մասին դեռևս տեղեկություններ չկան: Վերջին պահին էլ Բաքուն օգտագործում է իր՝ պատերազմական հանցագործության նույն ոճը»,- Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Հակառակորդը հարվածային ԱԹՍ է կիրառել Երիցվանքի և Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ
ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ տուժածներ չկան։
ԱԳ նախարարների հայտարարությունից հետո հակառակորդն ուժգնացրել է ԱԹՍ-ի օգտագործումը
Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունից հետո հարավային ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ուժգնացել է ԱԹՍ-ի օգտագործումը։ ՊԲ ստորաբաժանումները կասեցնում են հակառակորդի բոլոր գրոհները ՝ պատճառելով մարդուժի և ԱԹՍ-ի մեծ կորուստներ։ Հակառակորդը նենգաբար փորձում է փոխել իրավիճակը մինչև հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը։ Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները պատրաստ են կասեցնելու հակառակորդի նախահարձակ մտադրությունները՝ հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
2020 թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է հրադադար` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար
ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի  արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունը՝
Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ. Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ. Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
• 2020 թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
• Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
• Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։
• Կողմերը վերահաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը։
Դիտումների քանակ1781
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 09․10․2020 (օր 13-րդ) 00:0910 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 09․10․2020 (օր 13-րդ) Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 08․10․2020 (ՕՐ 12-րդ) 01:0509 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 08․10․2020 (ՕՐ 12-րդ) Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 07․10․2020 (ՕՐ 11-րդ) 00:5008 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 07․10․2020 (ՕՐ 11-րդ) Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 06․10․2020 00:5707 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 06․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 05․10․2020 00:1706 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 05․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 04․10․2020 01:2505 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 04․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 03․10․2020 00:1404 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 03․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 02․10․2020 10:4503 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 02․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 01․10․2020 11:4702 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 01․10․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 30․09․2020 15:2501 Հոկ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 30․09․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 29․09․2020 16:3130 Սեպ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 29․09․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 28․09․2020 13:5630 Սեպ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 28․09․2020 Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 27․09․2020 02:1128 Սեպ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ դեպքերի քրոնիկոնը․ 27․09․2020 Քաղաքականություն