Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքները Ստեփանակերտում
Հակառակորդը սկսել է հրթիռակոծել Ստեփանակերտը
Այս մասին Ֆեյսբուքի գրառմամբ /ժամը 16։52/ հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
ՊԲ հուժկու հարվածների արդյունքում թշնամին ունի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի զգալի կորուստներ. ԱՀ նախագահի խոսնակ
«Իսկ ժամեր առաջ առաջնագծի հարավային թևով ձեռնարկած լայնամասշտաբ գրոհը վերջին ապարդյուն փորձերն են ինչ-որ արդյունքի հասնելու համար։ Ամուր ենք կանգնած»:
Հակառակորդը լայնամասշտաբ գրոհ է սկսել. Հովհաննիսյան
«Բարի գալուստ դժոխք։ Արցախի ՊԲ տեղեկություններով՝ կեսօրին մոտ Ադրբեջանի զինված ուժերը, մարտադաշտ նետելով ռեզերվային ուժեր և մեծաքանակ ռազմական տեխնիկա, ներառյալ՝ տանկեր և հրետանի, լայնամասշտաբ գրոհ են սկսել Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի հարավային ուղղությամբ: Հակառակորդի կողմից անտեսվում է նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի անվտանգությունը: Մեթոդաբար և շարունակաբար ոչնչացվում են հակառակորդի մեծաթիվ կարողություններ»,- ասված է ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանի գրառման մեջ:
Ստեփանակերտի հրթիռակոծության հետևանքները
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեսանյութ է հրապարակել հրթիռակոծված Ստեփանակերտից:
Վարչապետն Արցախում խորհրդակցություն է անցկացրել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 5-ին այցելել է Արցախի Հանրապետություն: Վարչապետն ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմի հետ անցկացրել է խորհրդակցություն:
Նախագահի աշխատակազմը 81,3 մլն դրամ է հատկացրել Արցախի կարիքների համար
Այդ գումարի մի մասը 2020 թ. պետական բյուջեից hանրապետության նախագահի աշխատակազմին հատկացված միջոցներից է, որը  կտրամադրվի ՀՀ Կառավարության պահուստային ֆոնդին, իսկ մյուս մասն արդեն իսկ փոխանցվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախաձեռնած «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքի հաշվեհամարին:
Հրապարակվել են նահատակված զինծառայողների անունները
Արցախի ՊԲ-ն հրապարակել է ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողների անուններ:
Հերոսական դրվագներ տանկային մարտերից
• «Հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ պաշտպանության գոտու ուղղությամբ հակառակորդի հարձակման ժամանակ մարտկոցի հրամանատար, կապիտան Գեղամ Մարտիկի Մարտիրոսյանը, ճիշտ գնահատելով իրավիճակն ու գրոհի ուղղությունը, անվրեպ կրակոցով խոցել է հակառակորդի յոթ տանկ` ստիպելով վերջիններիս խուճապահար նահանջել:
• Հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ պաշտպանության գոտու հատվածում հակառակորդի հարձակման ժամանակ ջոկի հրամանատար, կրտսեր սերժանտ Սահակ Վրեժի Մխիթարյանը խոցել է երկու տանկ, իսկ նույն ջոկի կրտսեր սերժանտ Աշոտ Եսայու Եսայանը խոցել է երկու տանկ և երկու անվավոր տեխնիկա: Զինծառայողների դիպուկ կրակոցները խուճապի են մատնել հակառակորդին և ստիպել հրաժարվել առաջխաղացումից:
• Հոկտեմբերի 2-ին ՊԲ պաշտպանության գոտու հատվածում հակառակորդի հարձակման ժամանակ մայոր Հայասեր Կամոյի Դալլաքյանը խոցել է տանկային շարասյան առջևից գրոհող երկու տանկ և, հանկարծակիի բերելով հակառակորդին, խոչընդոտել է վերջինիս տանկային ստորաբաժանման առաջխաղացումը»,- հայտարարել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
ՊԲ նոր տեսանյութը առաջնագծից
Հակառակորդի կորուստները՝ հոկտեմբերի 6-ի առավոտյան ժամը 9-ի դրությամբ։ Հայկական զինված ուժերը մինչ այս պահը ոչնչացրել են թշնամու 3454 զինվոր, 379 տանկ և զրահատեխնիկա, 17 ինքնաթիռ, 16 ուղղաթիռ, 4 «Սմերչ», 126 ԱԹՍ:
100 միլիոն դրամ Երևանից՝ Ստեփանակերտին
Ավագանին քննարկեց ու միաձայն համաձայնություն տվեց Երևանի 2020 թվականի բյուջեի պահուստային ֆոնդից 100 միլիոն դրամ հատկացնելու որոշմանը:
Վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունը ականապայթյունային է. Թորոսյան
«Փաստացի, այս պատերազմը օդային կամ հրետանային, կամ թռչող սարքերով պատերազմ է: Եվ մեր վիրավորների ճնշող մեծամասնությունը մարմնի մեջ բազմաթիվ բեկորներ ունի, և հենց այդ բեկորներն են կամ պայթյունի ուղիղ ուժը, որ առաջացնում են վիրավորումը կամ, դժբախտաբար, մահը»,- մանրամասնել է Թորոսյանը:
Միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերից հետո գիշերը սահմանին համեմատաբար հանգիստ է անցել. ՊՆ խոսնակ
«Հետագա սրացումների դեպքում ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- գրել է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։