Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 08․10․2020 (ՕՐ 12-րդ)
01:0509 Հոկ, 2020
1lurer.am-ը հավաքել է Արցախի հետ շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ժամանակագրությունը: Ավելի վաղ ներկայացրել էինք նաև սեպտեմբերի 27-ի, 28-ի, 29-ի, 30-ի, հոկտեմբերի 1-ի, 2-ի, 3-ի, 4-ի, 5-ի, 6-ի, 7-ի դեպքերի քրոնիկոնը:
Ալբերտ Հովհաննիսյանը պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ զինծառայող Ալբերտ Հովհաննիսյանը, ում նկարն այս օրերին ամենահայտնին է, պարգևատրվել է «Արիության համար»: Արցախի նախագահը ուղերձ է հղել զոհված զինծառայողի հորը՝ Արտակ Հովհաննիսյանին:
Երկու ժամում խոցվել է հակառակորդի 7 ԱԹՍ․ ՊՆ խոսնակ
Ժամը 19:30-ից 21:20-ն ընկած ժամանակահատվածում Վարդենիսի տարածաշրջանում խոցվել է հակառակորդի 7 ԱԹՍ։
ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչը ներկայացրեց նաև ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանը պատճառված վնասները
«Միայն Արցախում ընդհանուր առմամբ կա 93 վիրավոր, որից միայն 20-ը՝ թեթև կամ միջին ծանրության, մյուսները՝ ծանր։ Կա 20 զոհ՝ չհաշված ՀՀ տարածքում մեկ զոհը: Հիմնովին կամ մասնակի ավերվել է 4600 անշարժ գույք, 430 մասնավոր շարժական գույք՝ շարքից դուրս եկել, 750 տարբեր տեսակի ենթակառուցվածներ»,- ասաց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ դեռ չեն ամփոփվել երեկ գիշերվա և այսօրվա ցուցանիշները:
Համառ մարտեր են ընթանում հատկապես հարավային ուղղությամբ․ Հովհաննիսյան
Երեկոյան՝ 21։00-ին, ճեպազրույցի ընթացքում ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց․ «Այս պահին համառ մարտեր են ընթանում հատկապես հարավային ուղղությամբ։ Այսօր և անցնող ողջ գիշերը ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռակոծել են Արցախի տարբեր բնակավայրեր՝ Ստեփանակերտը, Շուշին և այլն, ինչին ես անձամբ ականատես եմ եղել։ Այսօրվա հրթիռակոծության հետևանքով կան նաև վիրավորներ լրագրողների շարքերում։ Այսօր  երկու անգամ, ինչն ապացուցում է գործողությունների դիտավորությունը, Ադրբեջանի զինված ուժերը հրթիռային հարվածներ են հասցրել Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց վանքին, որի հետևանքով վանքը զգալիորեն տուժել է»։
Ադրբեջանական ագրեսիա. քաղաքացիական զոհերն ու կորուստները
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը ինֆոգրաֆիկա է տարածել՝ նշելով․ «Ադրբեջանական ագրեսիա. քաղաքացիական զոհերն ու կորուստները»:
Ռուս վիրավոր լրագրողի վիճակը շատ ծանր է․ վիրահատությունն ավարտվել է
Ռուս վիրավոր լրագրողի վիճակը շատ ծանր է, կրծքավանդակի հետ կապված վիրահատությունը ավարտել են։