Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման առաջին րոպեներին Ադրբեջանը «Գրադի» 122 մմ-անոց արկ է արձակել Ստեփանակերտի բնակելի թաղամասի վրա՝ անմիջապես մանկապարտեզի և դպրոցի հարևանությամբ:
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԶՈՒ-Ն ԵՎՍ ՄԵԿ ԱԹՍ Է ԽՈՑԵԼ
ՀՀ-Ն ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՄԻԵԴ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆԵԼ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՄԻՋԱՆԿՅԱԼ ՄԻՋՈՑԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄԸ ՀԻՄՆԱՎՈՐՈՂ ԱՊԱՑՈՒՅՑՆԵՐ
Հայաստանի Հանրապետությունը նախորդ 24 ժամերի ընթացքում շարունակել է ՄԻԵԴ ներկայացնել Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցի կիրառման անհրաժեշտությունը հիմնավորող ծավալուն ապացույցներ:
ՌԴ ՊԵՏԴՈՒՄԱՅԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
ՌԴ Պետդուման հակամարտող կողմերին կոչ է արել դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում:
ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ԿՈՂՄԸ ԿԻՐԱՌՈՒՄ Է ՀՐԵՏԱՆԻ, ԱԹՍ-ՆԵՐ, ԶՐԱՀԱՏԱՆԿԱՅԻՆ ՈՒԺԵՐ
Ըստ լրացվող տվյալների՝ հայ մարտիկների գործողությունների արդյունքում հակառակորդը կորցրել է 11 ԱԹՍ, այդ թվում նաև՝ հարվածային, 1 ինժեներական զրահատեխնիկա, 4 զրահափոխադրիչ 82Ա, 5 տանկ: Հակառակորդը ունի նաև կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստներ:
ՎԱՐԴԵՆԻՍԻ ԳՅՈՒՂԵՐՆ ԵՆ ՀՐԵՏԱԿՈԾՎՈՒՄ ԱՅՍ ՊԱՀԻՆ. ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
Վարդենիսի գյուղերն են հրետակոծվում այս պահին: Ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:/Ժ.12:35/
Ադրբեջանի զինուժը հարվածում է Վարդենիսի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ. մեկ մարդ սպանվել է. ԱԳՆ
ՄԵՐՈՆՔ ՈՒՂՂԱԹԻՌ ԵՆ ԽՈՑԵԼ. ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
«Հենց նոր մերոնք ուղղաթիռ են խոցել։ Հավանական է՝ ուղղաթիռներ»,- հայտնել է ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը/ Ժ.11:43/
ԹՈՒՐՔԻԱՅԻՑ ԱԴՐԲԵՋԱՆ ՈՒՂԱՐԿՎԱԾ ՍԻՐԻԱՑԻ ՎԱՐՁԿԱՆՆԵՐԸ
Թուրքական անվտանգության ընկերությունը գրոհայիններին ամսական 1500 դոլար գումար է տալիս և տեղափոխում Թուրքիայի սահման՝ նախքան Ադրբեջան հասցնելը: Տեղեկացրել է Reuters գործակալությունը:
ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԱՐՁԱԿՈՂԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Սեպտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական կողմը վերսկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողությունները Արցախի պաշտպանության բանակի պաշտպանական գծի գրեթե ողջ երկայնքով: Մասնավորապես, հարձակողական գործողությունների ընթացքում առանձին ուղղություններով օգտագործում են ՏՕՍ-1Ա ծանր հրանետային համակարգեր: Այս մասին Ֆեյսբուքում գրառում է կատարել ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյան:
ԱՅՍՕՐ ՄԱԿ-Ի ԱԽ-Ն ԱՐՏԱՀԵՐԹ ՆԻՍՏ ԿԳՈՒՄԱՐԻ ՀԱՅ-ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ԹԵՄԱՅՈՎ
Նիստի անհրաժեշտության մասին պաշտոնապես հայտնել է Բելգիան, այն բանից հետո, երբ  Ֆրանսիան ու Գերմանիան հայտնել էին հիմնախնդիրն օրակարգ մտցնելու մասին:
ՌԴ ՊԵՏԴՈՒՄԱՆ ԿՔՆՆԱՐԿԻ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂՈՒՄ ՏԻՐՈՂ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԻԾԸ
«ՌԴ Դաշնային խորհրդի պատգամավորները լուրջ մտահոգություն են հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շփման գծում իրավիճակի կտրուկ սրման կապակցությամբ, ինչը հանգեցրել է բազմաթիվ մարդկային կորուստների, և խիստ դատապարտում են կողմերի ուժի կիրառումը»,- ասվում է հայտարարության նախագծում: