Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝ համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններին:
ՀԱՅ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԸ ԽՈՑՈՒՄ ԵՆ ՀԱԿԱՌԱԿՈՐԴԻ ՀԵՆԱԿԵՏԵՐՆ ՈՒ ՄԱՐՏԱԿԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱՆ
ԹՇՆԱՄԻՆ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԹԻՌՈՎ ՌՄԲԱԿՈԾԵԼ Է ՄԱՐՏԱԿԵՐՏԸ. ԶՈՀՎԵԼ Է 3 ԽԱՂԱՂ ԲՆԱԿԻՉ, ԿԱՆ ՎԻՐԱՎՈՐՆԵՐ
«Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով գրոհում է խաղաղ բնակչության դեմ՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը». ԱՀ նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյան
ՄԻ ՇԱՐՔ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ՊԲ-Ն ՆԿԱՏԵԼԻ ՀԱՋՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՈՒՆԻ
Այսօր ՊԲ հյուսիսարևելյան, իսկ ապա նաև հարավային ուղղություններում հակառակորդը կիրառել է թուրքական F-16 բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ:
ՈՉՆՉԱՑՎԵԼ Է ՀԱԿԱՌԱԿՈՐԴԻ ՏՕՍ-1Ա ԾԱՆՐ ՀՐԵՏԱՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ. ՊՆ ԽՈՍՆԱԿ
«Ոչնչացվել են հակառակորդի մեծ թվով կենդանի ուժ, սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա»,- տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
ԽՈՑՎԱԾ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՍՈՒ-25-Ի ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐԸ
Զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ օդաչու մայոր Վալերի Դանելինը:
ՄԻԵԴ-Ը ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ԱՊԱՑՈՒՅՑՆԵՐԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ Է ՄԻՋԱՆԿՅԱԼ ՈՐՈՇՈՒՄԸ ԿԱՅԱՑՐԵԼ
«Մեզ համար սա հաջողություն է, որովհետև ՀՀ-ի դիմումի հիման վրա է սա կայացվել»,- ասել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը:
ԳԻՇԵՐԸ ԱՐՑԱԽԻ ՍԱՀՄԱՆԻՆ ՄԱՐՏԵՐԸ ՉԵՆ ԵՂԵԼ ՆՈՒՅՆ ԻՆՏԵՆՍԻՎՈՒԹՅԱՄԲ, ԻՆՉ ԵՐԵԿ. ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
«Դրանք չեն եղել նույն ինտենսիվությամբ, ինչ երեկ, բայց տեղ-տեղ եղել են և հրետանային հրետակոծություններ։ Վաղ առավոտյան հյուսիսային ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը անցել են լայնածավալ հարձակողական գործողությունների». ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ
ՕԴԱՉՈՒՆԵՐԻ ԹՈՒՐՔԵՐԵՆ ԽՈՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ ԱՐՁԱՆԱԳՐՎԱԾ ԵՆ. ԱՐԾՐՈՒՆ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ
«Հակառակորդի օդուժը գործում է հեռվից՝ չմտնելով ՀՕՊ միջոցների խոցման տիրույթ։ Կիրառվում են օդ-ցամաք հեռահար հրթիռներ։ Օդաչուների թուրքերենով խոսակցությունները արձանագրված են»,- տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
ԳԻՇԵՐԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԱՐՁԱԿՈՂԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՁԱԽՈՂՎԵԼ ԵՆ. ԱՀ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՍՆԱԿ
«Անցած գիշեր բոլոր հարձակողական գործողությունները Ադրբեջանի կողմից ձախողվել են, և այս պահին ունեն կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի շատ մեծ կորուստներ». Պողոսյան
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԴԵՌ ՄՏԱԴԻՐ ՉԷ ԴԻՄԵԼ ՀԱՊԿ-ԻՆ. ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ ՀԱՐՑԱԶՐՈՒՅՑ Է ՏՎԵԼ ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԶԼՄ-ՆԵՐԻՆ
«ՀԱՊԿ-ի հետ, թե առանց ՀԱՊԿ-ի՝ դա արդեն այլ հարց է։ Մենք քննարկում ենք մեր անվտանգության ապահովման բոլոր հնարավորությունները՝ կախված իրավիճակից և ընդհանուր քաղաքական համատեքստից»,- ասել է Փաշինյանը:
ՀԱԿԱՌԱԿՈՐԴԸ ԹԻՐԱԽԱՎՈՐԵԼ Է ԽԱՂԱՂ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆԸ
«Այս պահին մարտական գործողությունները շարունակվում են բոլոր ուղղություններով»,- հայտնել են ԱՀ ՊՆ-ից:
ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՔԱՐՈԶՉԱԿԱՆ ԿԵՂԾԻՔԸ
Տեղեկատվական դաշտում պաշտոնական Բաքվի ծանոթ գործելաոճը կրկին ակտիվ շրջանառության մեջ է։ Սեփական բանակի ձախողումներն Ադրբեջանը ամեն կերպ փորձում է կոծկել` ապատեղեկատվություն տարածելով:
ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՊՆ-Ն ՄԵԿ ՕՐՎԱ ՍԵՓԱԿԱՆ ԿՈՐՈՒՍՏՆԵՐԻ ԹԻՎԸ ՇՓՈԹԵԼ Է. ՇՈՒՇԱՆ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
Ադրբեջանի ՊՆ-ն մեկ օրվա սեփական կորուստների թիվը շփոթել և վերագրում է հայկական ուժերին։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը: