Քաղաքականություն 23:3815 Հնս, 2023
Չկա դեպք, որ ՀՀ բանակում որևէ բան տեղի ունեցած չլինի այն պատճառով, որ կառավարությունն ասի՝ փող չկա. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ելույթի ժամանակ անդրադարձավ իշխանության հասցեին հնչող մի շարք քննադատությունների:
«Զենքերի մասին եք խոսում: Պարոն Օհանյան, կարծում եմ՝ այս բանավեճի պատասխանը տվել է ձեր պաշտոնավարման ընթացքում գերագույն գլխավոր հրամանատարը, ով 2016 թվականին ասել է, որ մեր բանակը կռվում է 80-ականների զենքերով: Ինչի՞ շուրջ է բանավեճը, բայց դուք եք ասել դա: Ձեր վարչապետն է այս ամբիոնից ասել՝ տանկի մեջ դիզվառելիք չկար: Ես չեմ ասել: Բայց դուք ձեր ելույթում շատ կարևոր բան եք ասում, շատ, ասում եք՝ անվտանգությունը բանակ է, աշխարհաքաղաքականություն է, և մեզ մեղադրում եք սխալ արտաքին քաղաքականություն տանելու մեջ: Բայց ձեզ հարց՝ իսկ ինչո՞ւ 2016 թվականին Հայաստանի բանակը կռվում էր 80-ականների զենքերով, իսկ Ադրբեջանի բանակը 4 մլրդ ապրանքային վարկ էր ստացել մեզ 80-ականների զենքեր մատակարարող մեր գործընկերներից և գնել նրանց ամենաժամանակակից տեխնիկաները: Իսկ չասե՞մ՝ ղուրբան ձեր արտաքին քաղաքականությանը, աշխարհաքաղաքական ընկալումներին, իսկ ինչի՞ էր այդպես, իսկ մի անգամ անդրադառնալու ե՞ք այդ հարցին, թե՞ չեք անդրադառնալու: Ես եմ անդրադառնում, որովհետև դուք չեք անդրադառնում, որովհետև ինչպես նշեց պարոն Խաչատրյանը՝ կարող է չեք արտահայտվում այն պատճառով, որովհետև ձեր գլուխը կոկորդիլոսի երախի մեջ է: Ես չգիտեմ, հնարավոր է:
Ի՞նչ ենք արել մենք բանակի համար: Մենք բանակի համար չենք խնայել ոչինչ: Ոչինչ: Եվ մինչև այս պահն էլ: Մենք վստահել ենք մեր բանակին, վստահել ենք: Ընդ որում, իմացել ենք քաղաքական կապվածություններ, չգիտեմ նույնիսկ ինչ-որ բաներ իմանալով, լսելով, աչք փակելով, վստահել ենք և չենք խնայել ոչինչ: Եվ էլի եմ ասում՝ 2018 թվականից մինչև այսօր չկա մի դեպք, որ Հայաստանի Հանրապետության բանակում որևէ բան տեղի ունեցած չլինի այն պատճառով, որ կառավարությունն ասի՝ փող չկա: Բացառված է, չի կարող այդպիսի բան լինել: Բայց գուցե այդ էլ ասեմ, գուցե դա է եղել մեր ամենամեծ սխալը, որ մենք վստահել ենք բանակին, որովհետև հիշում եք, պատմել եմ նաև դեպք, երբ նույնիսկ պատերազմի ժամանակ, նույնիսկ ինձ հարազատ մարդիկ եկել, փորձել են ասել, որ ինչ-որ մի բարձրաստիճան հրամանատար ինչ-որ մի բան չի անում, ես դուրս եմ արել այդ մարդուն, ասել եմ՝ թույլ չեմ տա, որ իմ երկրի բանակի սպայի մասին դու այդպիսի բան ասես: Այսօր այդ սպան որպես մեղադրյալ անցնում է քրեական գործով, ցավոք սրտի:
Հանքահումքային, բանանային պետության մասին եք խոսում: Կներեք, այս պետությունը 5 տարվա կյանք ունի՞, իսկ 2018 թվականի ապրիլի դրությամբ հանքահումքային, բանանայի՞ն էր, թե բարձր տեխնոլոգիական: Շնորհակալ եմ պարոն Արշակյանին: Եկանք մենք փաստորեն բարձր տեխնոլոգիական ոլորտները լրիվ ջախջախեցինք, հա՞, իսկ ինչի՞ չեք ասում՝ 2018 թվականին ինչ էր այդ նույն գործով: Հիմա կասեմ:
Պարոն Նազարյանն ասում է՝ 2001-2003 թվականներին, ըստ էության, աշխատող ձեռնարկություն չի եղել: Համարյա ճիշտ եք ասում: Եղել է աշխատող ձեռնարկություն: Օրինակ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, որը շատ արագ հենց ձեր նույն ասած ժամանակաշրջանում պետական սեփականությունից դարձել է ձեզ հայտնի մարդկանց ընտանիքների անդամների սեփականությունը: Գիտեք չէ՞, որ այդպես է եղել: Առնվազն այն թերթում, որ իրար հետ աշխատել ենք՝ բազմիցս դրան անդրադարձ է եղել, ոնց էլ լինի կարդացած կլինեք, եթե գրելուն որևէ ձևով մասնակցած չլինեք: Իսկ ի՞նչ է տեղի ունենում, իսկ ինչի՞ չեք ասում՝ այդ ո՞նց է լինում, որ 2022 թվականին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը վճարում է ավելի շատ հարկ, ինչքան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 թվականներին միասին վերցրած: Իսկ այս հարցին ո՞վ է անդրադառնալու: Ասում եք՝ ի՞նչ եք անում զարգացնելու համար: Քերոբյանը նշեց, ասաց՝ այսօր տաղանդավոր մարդկանց հետևից որս է գնում: Ես ձեզ մի ծրագրի մասին ասեմ, գործում է այդ ծրագիրը: Եթե աշխարհի 400 լավագույն համալսարանների շրջանավարտին Հայաստանի որևէ ընկերություն ընդունում է աշխատանքի՝ աշխատավարձի 20 տոկոսը կառավարությունը տալիս է, եթե այդ աշխատողը PHD ունի՝ աշխատավարձի 50 տոկոսն է կառավարությունը տալիս: Ընդ որում, կարող է այդ աշխատավարձը 10 հազար դոլար լինել, 50 հազար դոլար լինի: Եթե այդ PHD ունեցող մասնագետը դասավանդում է նաև որևէ հայկական բուհում՝ Կառավարությունը նրա աշխատավարձի 70 տոկոսն է փոխհատուցում: Իսկ սա ինչի՞ համար ենք անում: Արշակյանն ասաց՝ գիտահետազոտական ինստիտուտների հետ ինչ էր կատարվում, իսկ ինչի՞ աշխատավարձերը չէիք բարձրացնում: 300 տոկոսով գիտնականների աշխատավարձերն ինչի՞ համար ենք բարձրացնում, որ բանան աճեցնե՞ն:
Իշխանության մնալու մոլուցքի վերաբերյալ. մեր գործընկերներն անդրադարձան, բայց ես էլ եմ ուզում ասել՝ եթե մենք իշխանություն պահելու մոլուցք ունենայինք, կներեք՝ դուք այս դահլիճում նստած չէիք լինի: 2021 թվականին մեզ ասում էին՝ հրաժարական տվեք: Տվել ենք, հրաժարական էլ ենք տվել և գնացել ենք ընտրությունների: Մենք այդպես վարվել ենք մի պատճառով, որովհետև դուք ասում էիք՝ չէ, դուք պետք է իշխանությունը տաք մեզ:
Մենք ասում էինք՝ մենք իշխանության սեփականատերը չենք, որ ձեզ տանք, այս երկրում իշխանությունն ունի սեփականատեր, դա ժողովուրդն է: Մենք կտանք իրեն, ինքը թող որոշի՝ ում է տալիս, և ինքը որոշեց: Եվ էլի հաշվի առնելով, որ պետական խորհրդանիշների օրն է՝ ուզում եմ նաև օրհներգին անդրադառնալ, մեր հիմնին:
Անընդհատ տարբեր մարդիկ են ինձ դիմում և ասում, ես էլ եմ այդ բանը զգում ու իմ մեջ վերջնական եզրակացություն չկա: Էլի բարձրաձայն մտածելու ժանրում եմ այս ամեն ինչն ասում: Այսօր մեր հիմնի պաշտոնական բառերն ավարտվում են հետևյալ կերպ՝ զոհվելով են ավարտվում: Ինքը՝ գաղափարախոսությունը ճիշտ է, այսինքն՝ տեքստի հետ ես որևէ խնդիր չունեմ, բայց ավարտվում է զոհվելու տողով և զոհվելու տեսարանով: Ես վերջերս շատ եմ մտածում, իհարկե զուտ էսթետիկական, բանաստեղծական առումով ինքը հեշտ չէ գուցե իրականացնել, բայց կարծում եմ՝ քաղաքական առումով շատ ճիշտ կլինի, որ Հայաստանի Հանրապետության հիմնն ավարտվի հետևյալ տողերով.