Շուշիի այսօրվա հրթիռակոծության հետևանքները
Թշնամու դիվերսիոն խմբերին գտնելու նպատակով Շուշի-Բերձոր ճանապարհի որոշ հատվածներ ժամանակավորապես փակ են
ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից թշնամական դիվերսիոն խմբերի հավանական ներթափանցման ուղղություններում ընթանում են որոնողական գործողություններ՝ հայտնել են ՊԲ-ից՝ նշելով, որ այս ամենով պայմանավորված՝ Շուշի-Բերձոր ճանապարհի որոշ հատվածներ միայն քաղաքացիական բնակչության համար ժամանակավորապես փակ են:
Կասեցվել է Բերձորի ուղղությամբ հակառակորդի հարձակումը. ՊԲ
«Այսօր՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, Բերձոր քաղաքից հարավ-արևելք ընկած ճակատային գծի հատվածում թշնամական ուժերը զրահատեխնիկայի ներգրավմամբ նախաձեռնել են հերթական հարձակումը: ՊԲ ստորաբաժանումները, անցնելով պաշտպանության, հստակորեն իրականացրել են առաջադրված մարտական խնդիրները և խոցելով հակառակորդի 3 տանկ կասեցրել վերջինիս հարձակումը: Ժամը 12:55-ի սահմաններում թշնամին նույն ուղղությամբ ձեռնարկել է հերթական հարձակումը և, կորցնելով ևս 2 տանկ ու 2 հետևակի մարտական մեքենա, դարձյալ հետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Ճակատային գծի տվյալ հատվածում ներկա պահին մարտերը շարունակվում են: ՊԲ-ն վերահսկում է օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը»,- ասված է ՊԲ հայտարարության մեջ:
Հակառակորդի կորուստները․ ինֆոգրաֆիկա
Վերջին տվյալներով՝ հակառակորդի կորուստները կազմել են 252 ԱԹՍ, 16 ուղղաթիռ, 25 ինքնաթիռ, 697 զրահատեխնիկա, 6 ՏՕՍ, 7155 զոհ:
Հարավային ուղղությամբ խոցվել է հակառակորդի գրոհող երեք տանկ. ՊՆ խոսնակ
Հարավային ուղղությամբ ժամը 10:30-ի սահմաններում խոցվել է հակառակորդի գրոհող երեք տանկ՝ տեղեկացրել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Պատերազմի ընթացքում զոհվել է 46, վիրավորվել՝ 144 քաղաքացիական անձ. ԱՀ ՄԻՊ
«Երեկ Ստեփանակերտ քաղաքը հերթական անգամ թիրախավորվել է, ինչի հետևանքով երկու քաղաքացիական անձ է վիրավորվել, որից մեկն արձանագրվել է ծննդատան տարածքում, մյուսը՝ կենտրոնական շուկային հարակից տարածքում: Սա նշանակում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը դիտավորյալ թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանն ու օբյեկտները՝ ի հեճուկս միջազգային մարդասիրական իրավունքի հատուկ սկզբունքների և հոկտեմբերի 31-ին ձեռք բերված համաձայնության»,- նշել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը՝ արձանագրելով՝ հարձակումների մի մասը կատարվել է արգելված կասետային զինատեսակով: Պատերազմի ընթացքում ընդհանուր առմամբ 46 քաղաքացիական անձ է զոհվել, 144-ը՝  վիրավորվել: Ավելի քան 13. 800 անշարժ մասնավոր գույք, ավելի քան 3100 ենթակառուցվածք, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտ է վնասվել:
Հակառակորդը վերսկսել է խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծումը, Շուշիի ուղղությամբ կիրառվել է ծանր հրետանի. ԱՀ ԱԻՊԾ
Կեսգիշերից հետո թշնամական կողմը, ռազմագործողություններին զուգահեռ, վերսկսել է խաղաղ բնակավայրերը հրետակոծելու իր ծրագիրը։ Շուշիի ուղղությամբ կիրառել է ծանր հրետանի։ Այս մասին հայտնել է ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը: Քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան տուժածներ, իսկ քաղաքում` բազմաթիվ ավերածություններ։
Թշնամական դիվերսիոն խումբը փորձել է հաջողության հասնել Շուշիի ուղղությամբ, սակայն հետ է շպրտվել. ԱՀ ՊՆ
Գիշերվա ընթացքում հարաբերական կայուն լարվածությունը պահպանվել է ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում: Թշնամին շարունակել է, բացի պաշտպանության բանակի դիրքերից, հրթիռահրետանային կրակի տակ պահել նաև խաղաղ բնակավայրերը: Քաղաքացիական բնակչության շրջանում կան տուժածներ: Կեսգիշերից հետո թշնամական դիվերսիոն խումբը փորձել է հաջողության հասնել Շուշիի ուղղությամբ, սակայն, հանդիպելով բանակային ստորաբաժանումների և կամավորականների կազմակերպված դիմադրությանը և կրելով մեծաթիվ կորուստներ, հետ է շպրտվել:
Բաքվի հանճարեղ ստերի շարքը. «Զինուժ մեդիայի» տեսանյութը
Խելքի բացակայությամբ առաջնորդվելը պաշտոնական Բաքվի համար աստիճանաբար դառնում է օրինաչափություն: ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքի իր էջում հրապարակել է «Զինուժ մեդիայի» տեսանյութը, որը վերնագրված է «Բաքվի հանճարեղ ստերի շարքը»:
Դիտումների քանակ568
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 03․11. 2020 (օր 38-րդ) 20:5804 Նմբ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 03․11. 2020 (օր 38-րդ) Լեռնային Ղարաբաղ
• Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 02․11. 2020 (օր 37-րդ) 00:5403 Նմբ, 2020 Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան․ քրոնիկոն․ 02․11. 2020 (օր 37-րդ) Լեռնային Ղարաբաղ