Հասարակություն 14:0013 Մար, 2022
Հայրապետական մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում Ձեզ, պարո՛ն նախագահ, և մեր ողջ ժողովրդին. Գարեգին Երկրորդ
ԱԺ հատուկ նիստում ՀՀ նորընտիր նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի երդմնակալության արարողության ժամանակ հայրապետական օրհնության խոսք ասաց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը։
«Մեծարգո նախագահ Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության, մեծարգո վարչապետ, մեծարգո նախագահ Ազգային Ժողովի և հարգելի ներկաներ,
Այսօր մասնակից ենք հայրենական կյանքի կարևոր իրադարձության՝ Հայաստանի Հանրապետության նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությանը, որի առիթով հայրապետական մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում Ձեզ, պարո՛ն նախագահ, և մեր ողջ ժողովրդին։
30 տարիներ առաջ մեր ժողովուրդը հերոսական պայքարով վերակերտեց իր անկախ պետականությունը՝ անցնելով մաքառումների և փորձությունների դժվարին ուղիով. այդ տարիների ընթացքում մեր պետականության կայացման ճանապարհին երկրի առաջնորդությունը հանձն առան 4 նախագահներ. այսօր Դուք եք ստանձնում այդ պատասխանատու պաշտոնը, որ խորհրդանիշն է Հայոց անկախ պետականության։
Ձեր պաշտոնակալությունը տեղի է ունենում դժվարին ժամանակահատվածում, երբ հայրենիքը վիրավոր է Արցախյան պատերազմի աղետալի կորուստներով, երբ հաղթահարված չեն պատերազմի առաջ բերած մարտահրավերները, երբ տակավին գերության մեջ են և անհայտ կորած մեր զավակները, և պարբերաբար շարունակվում են ոտնձգությունները հայրենյաց սահմանների նկատմամբ, երբ մեր ազգային կյանքում տիրող անհանդուրժողականության մթնոլորտը և ներհասարակական բևեռացվածությունը շարունակում են խռովել մեր ժողովրդի հոգին:
Այսօր ամենքս մտահոգ ենք մեր երկրի իրավիճակով. երերուն է խաղաղությունը Հայաստանում ու Արցախում, ծառացած են  արցախահայության իրավունքերի պաշտպանության և հակամարտության խաղաղ ու արդար կարգավորման հարցերը, և ապագան անորոշություններ է պարունակում. մտահոգ ենք և աշխարհը փոթորկող տագնապներով ու հակամարտություններով, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային բարդ զարգացումներով։
Ներկայիս ծանրագույն մարտահրավերների պայմաններում հրամայական են ներհասարակական հաշտության օրակարգի իրականացումը, ազգային միասնականության վերականգնումը, հայրենիքի ապագայի և ազգային նպատակների շուրջ համընդհանուր տեսլականի ձևավորումը, որով կարելի կլինի հաղթահարել առկա խնդիրները, զորացնել մեր պետականությունը, հետամուտ լինել անվտանգային հարցերի լուծմանը, համախմբել ազգային ողջ ներուժը՝ ի շահ հայրենիքի և ժողովրդի։
Ցավով ենք անդրադառնում, որ երկփեղկված է մեր ժողովուրդը ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում՝ պայմանավորված հայրենիքում տեղ գտնող մտահոգիչ զարգացումներով, ինքնության ճգնաժամով և ներքին խնդիրներով։ Սփյուռքի համայնքների ու ավանդական կազմակերպությունների զորացումը նույնպես պետք է լինի հայրենի պետության առաջնահերթությունը։
Որպես պետության գլուխ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի իրավասության տիրույթում է հետամուտ լինելը երկրում արդարության ու օրինականության գերակայությանը, համապետական և համազգային շահերի պաշտպանությանը, որով, պարո՛ն նախագահ, պիտի նպաստեք մեր ժողովրդի ու հայրենիքի վերքերի ամոքմանը, պետության առաջընթացին և ապահով գալիքի կերտմանը։
Մաղթում ենք, որ Աստծո և ժողովրդի առջև կատարած Ձեր երդումը մշտապես ուժի և զորության անմնացորդ նվիրումի աղբյուր լինի՝ արդյունավորելու պատասխանատու և դժվարին Ձեր առաքելությունը:
Հայոց եկեղեցին, ինչպես բոլոր ժամանակներում, իր կոչմանը և ծառայությանը հավատարիմ այսօր ևս շարունակելու է հայրենի պետության հետ գործակցությունը՝ Սահմանադրության հոգուն համահունչ՝ հանուն մեր անկախ պետականության և մեր ժողովրդի խաղաղ, համերաշխ ու միաբան կյանքի, միշտ ուսուցանելով առաքյալի հորդորը. «Նույն բանը խորհեցեք, նույն սերն ունեցեք ձեր մեջ, եղեք միաշունչ, միախորհուրդ»։
Պատմության հոլովույթներում ազգային մեր միաբանությունը և հայրենաշեն ձեռքբերումները խարսխվել են ամենատարբեր փորձությունների դիմակայած մեր նվիրական արժեքների վրա, մեր ազգային արժեհամակարգն այսօր էլ պետք է սրբությամբ պահպանվի՝ իբրև գրավական մեր ինքնության և մեր գոյության և դիտարկվի ամուր հիմք մեր ժողովրդի զավակների կրթության և դաստիարակության համար։
Չափազանց մեծ է այն գինը, որը մենք վճարել ենք անկախ պետականության վերակերտման ճանապարհին:
Հայրապետական մեր հորդորն ենք ուղղում համայն մեր ժողովրդին՝ ապրենք և առաջնորդվենք գիտակցությամբ, որ հայրենիքն Աստծո պարգևն է մեր ազգին, և յուրաքանչյուրս կոչված ենք ամեն հանձնառություն ստանձնելու, ջանք և եռանդ չխնայելու հանուն մեր երկրի հզորության և պայծառության:
Հավատով նորոգվենք և մեր կյանքը շաղախենք հայրենյաց անսակարկ սիրով և բարեպաշտ ընթացքով, ինչպես սաղմոսերգուն է ասում, մեր աստվածահաճո արարումներով մեծարենք Տիրոջը, բարձրացնենք նրա անունը միասին և հույսով ու լավատեսությամբ զորացած համատեղ գործենք հանուն մեր լուսավոր գալիքի։
Աղոթում ենք առ Բարձրյալն Աստված, որ անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի նոր հորիզոններ բացի մեր ժողովրդի առջև՝ խաղաղության մեջ պահելով աշխարհը համայն, Հայաստանն ու Արցախ մեր հայրենիքը և համբերատարության ու տոկունության մեջ զորացնելով մեր հավատավոր  բոլոր զավակներին։
Թող երկնավոր Տիրոջ շնորհը, սերն ու ողորմությունը լինեն ամենքիս և ողջ մարդկության հետ, այսօր և հավիտյանս: Ամեն»,- ասաց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։
Հեղինակ`Լիլիթ Ասատրյան
• Երդվում եմ հավատարիմ լինել ՀՀ Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ․ Վահագն Խաչատուրյան 13:2913 Մար, 2022 Երդվում եմ հավատարիմ լինել ՀՀ Սահմանադրությանը, իմ լիազորություններն իրականացնելիս լինել անաչառ․ Վահագն Խաչատուրյան Հասարակություն
• ԱԺ հատուկ նիստին ՀՀ նախագահը երդմամբ կստանձնի պաշտոնը 13:0913 Մար, 2022 ԱԺ հատուկ նիստին ՀՀ նախագահը երդմամբ կստանձնի պաշտոնը Հասարակություն