Միջազգային կառույցների հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր անհետևողականության հետևանքով Ադրբեջանը իրեն անպատժելի է զգում. Արցախի ՄԻՊ
20:1903 Օգս, 2022
2022 թ. օգոստոսի 1-ից Արցախի Հանրապետության տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական կողմը վարել է ագրեսիվ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, նռնականետներ, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։ Այս ամենը կատարվում է այն պարագայում, երբ 2020 թվականի նոյեմբերից կողմերի համաձայնությամբ հաստատվել է հրադադար, և Արցախում տեղակայվել են ռուսական խաղաղապահ ուժեր՝ Արցախի ժողովրդի խաղաղությունն ապահովելու համար։ Այդ մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Սա խոսում է այն մասին, որ խաղաղություն Արցախում պատշաճ կերպով չի հաստատվել, իսկ ադրբեջանական կողմը չի կատարում հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ ամենատարբեր առիթներ օգտագործելով ուժի կիրառմամբ այս կամ այն հարցերի շուրջ զիջումներ պարտադրելով։
Ադրբեջանն իր ցանկացած պահանջ զուգորդում է ուժի կիրառմամբ կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի հիմնարար դրույթները։
Տարբեր հարցերի վերաբերյալ տարվող բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը ստիպված է լինում գնալ զիջումների, որի հետևանքով կոպտագույն ձևով խախտվում են մարդկանց ամենատարրական իրավունքները՝ ընդհուպ կյանքի իրավունքը։ Ռուսական խաղաղապահների չհստակեցված մանդատի և խիստ սահմանափակ թվակազմի պատճառով փխրուն ու հարաբերական խաղաղությունը պարբերաբար վտանգվում է։ Իսկ Արցախի ժողովուրդն իր իրավունքների պաշտպանության համար նորից պայքարում է միայնակ։
Միջազգային տարբեր դերակատարների կողմից պարբերաբար հնչում են խաղաղության հաստատմանն աջակցող հայտարարություններ։ Որտե՞ղ է այդ աջակցությունը։ Որտե՞ղ են համանախագահող երկրների իրական քայլերը տեղում մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու, մարդկանց կյանքերը փրկելու, մարդկանց խաղաղ կենսագործունեությունն ապահովելու հարցում։ Որտե՞ղ են ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի գործողությունները։ Թե՞ ամեն ինչ ուղղակի սին խոսքերի մակարդակում է։
Աշխարհի այլ կետերում տեղի ունեցող հակամարտությունների վերաբերյալ միջազգային մեդիան մեկ րոպե անգամ չի լռում, միջազգային կազմակերպությունները հանդես են գալիս հայտարարություններով, աննկարագրելի ծավալների աջակցություն են ցուցաբերում, իսկ Արցախի ժողովրդին, որ տասնյակ տարիներով ուղղակի պայքարում է ադրբեջանական բռնապետության դեմ, անտեսում են։
Միջազգային կառույցների հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր անհետևողականության, հակամարտությունը փորձագիտական դաշտում քննարկելուց այն կողմ չանցնող գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանը իրեն անպատժելի է զգում ու դիմում է ամենատարբեր լկտիությունների։
Մի՞թե կարելի է այսքան բացահայտ երկակի ստանդարտներով առաջնորդվել, մի՞թե կարելի է քաղաքական շահերից կուրանալ ու անտեսել մարդկանց ու նրանց իրավունքները»,- նշել է նա։
Դիտումների քանակ109
• Անթույլատրելի են Ադրբեջանի հայտարարությունները, որոնցով փորձ է արվում միակողմանիորեն փոփոխել Լաչինի միջանցքում եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված իրավական ռեժիմը. ՀՀ ԱԳՆ 19:5603 Օգս, 2022 Անթույլատրելի են Ադրբեջանի հայտարարությունները, որոնցով փորձ է արվում միակողմանիորեն փոփոխել Լաչինի միջանցքում եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված իրավական ռեժիմը. ՀՀ ԱԳՆ Քաղաքականություն
• Խաղաղապահները պետք է զսպող հստակ գործողություններ իրականացնեն՝ ապահովելու իրենց պատասխանատվության գոտում խաղաղությունը. Բաքոյան 19:5103 Օգս, 2022 Խաղաղապահները պետք է զսպող հստակ գործողություններ իրականացնեն՝ ապահովելու իրենց պատասխանատվության գոտում խաղաղությունը. Բաքոյան Քաղաքականություն
• Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության հերթական կոպիտ խախտումն անթույլատրելի է. Արուսյակ Ջուլհակյան 19:3103 Օգս, 2022 Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության հերթական կոպիտ խախտումն անթույլատրելի է. Արուսյակ Ջուլհակյան Քաղաքականություն
• ՄԻՊ-ը դիմել է ՄԽ համանախագահ երկրների դեսպաններին՝ կոչ անելով առավելագույն ջանքեր գործադրել Արցախի բնակչության կյանքի իրավունքի ապահովման ուղղությամբ 19:2603 Օգս, 2022 ՄԻՊ-ը դիմել է ՄԽ համանախագահ երկրների դեսպաններին՝ կոչ անելով առավելագույն ջանքեր գործադրել Արցախի բնակչության կյանքի իրավունքի ապահովման ուղղությամբ Հասարակություն
• Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի վերջին դրսևորումների ուղղությունը եղել է Լաչինը. Վահագն Ալեքսանյան 19:0903 Օգս, 2022 Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի վերջին դրսևորումների ուղղությունը եղել է Լաչինը. Վահագն Ալեքսանյան Քաղաքականություն
• Արցախի ԱԳՆ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը հասցեական որակավորում տալ Ադրբեջանի գործողություններին 18:2503 Օգս, 2022 Արցախի ԱԳՆ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը հասցեական որակավորում տալ Ադրբեջանի գործողություններին Քաղաքականություն
• Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ. Արմեն Գրիգորյանը՝ Լաչինի միջանցքն այլ երթուղով փոխարինելու Ադրբեջանի պահանջի մասին 13:1403 Օգս, 2022 Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ. Արմեն Գրիգորյանը՝ Լաչինի միջանցքն այլ երթուղով փոխարինելու Ադրբեջանի պահանջի մասին Քաղաքականություն
• Լաչինի միջանցքի այլընտրանքային ճանապարհի աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսին 11:4529 Հլս, 2022 Լաչինի միջանցքի այլընտրանքային ճանապարհի աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսին Հասարակություն