14 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորումներ. Արցախի ՄԻՊ-ն այցելել է Ադրբեջանի ԶՈՒ գործողությունների հետևանքով տուժածներին
18:5425 Մար, 2022
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացրել է՝ Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում ծանոթացել է մարտի 25-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցավոր գործողությունների հետևանքով վիրավորում ստացած անձանց առողջական վիճակին։
ՄԻՊ-ի հաղորդմամբ՝ այս պահին ճշտված տեղեկություններով` 14 անձ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ 10 անձի վիճակը բժիշկները գնահատում են թեթև, 1-ինը՝ միջին ծանրության, 1-ինը՝ ծանր, 2-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
«Վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցներից պարզվել է, որ վիրավորման գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման հետևանքով։
Հրադադարի պայմաններում զինվորական անձնակազմի նկատմամբ նման գործողությունները ևս պետք է դիտարկվեն որպես հանցագործություններ և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, մանավանդ որ վիրավորների հետ ունեցած առանձնազրույցրերից պարզ է դարձել, որ նրանցից ոմանք անօդաչու թռչող սարքերով դիտավորյալ թիրախավորվել են այն պահին, երբ փորձում էին առաջին օգնություն ցուցաբերել իրենց վիրավորված ընկերներին։
Սրանից եզրակացնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը, ԱԹՍ-ներով անխոչընդոտ դիտարկելու հնարավորություն ունենալով հանդերձ, հարված է հասցրել այն պահին, երբ զինվորականների կողմից իրականացվում էր հումանիտար գործողություն։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից համակարգային կերպով իրականացվող էթնիկ զտման ու ցեղասպանական գործողությունների պայմաններում Արցախի պաշտպանության ուժերը անառարկելիորեն իրականացնում են միջազգային փաստաթղթերով ամրագրված ինքնապաշտպանություն՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի կյանքի և գոյության իրավունքը»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:
Դիտումների քանակ1335
• Զոհվել է երկու պայմանագրային զինծառայող. վիրավորների թիվը ճշտվում է. Արցախի ՊԲ 14:5825 Մար, 2022 Զոհվել է երկու պայմանագրային զինծառայող. վիրավորների թիվը ճշտվում է. Արցախի ՊԲ Հասարակություն
• Արցախի զինված ուժերը լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկում Փառուխի հարակից գյուղերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով 12:5125 Մար, 2022 Արցախի զինված ուժերը լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկում Փառուխի հարակից գյուղերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով Հասարակություն
• Փառուխի հատվածում մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժումը շարունակվում է. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը 10:5725 Մար, 2022 Փառուխի հատվածում մարտի 24-ին մեկնարկած ադրբեջանական ներխուժումը շարունակվում է. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հասարակություն
• Ադրբեջանի զինված ուժերը Փառուխ գյուղի ուղղությամբ խախտել են շփման գիծը 17:2624 Մար, 2022 Ադրբեջանի զինված ուժերը Փառուխ գյուղի ուղղությամբ խախտել են շփման գիծը Հասարակություն
• Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Խրամորթի, Փառուխի և Խնապատի խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործում է ականանետներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքեր. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն 19:0511 Մար, 2022 Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն Խրամորթի, Փառուխի և Խնապատի խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործում է ականանետներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զենքեր. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն Հասարակություն
• Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ. պայմանագրային զինծառայող է զոհվել. ՀՀ ՊՆ 14:3207 Մար, 2022 Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ. պայմանագրային զինծառայող է զոհվել. ՀՀ ՊՆ Բանակ