Քաղաքականություն 23:3315 Հնս, 2023
Բա որ դուք Ղարաբաղը տվող չէիք, Մեղրին ինչի՞ պիտի տայիք, որ Ղարաբաղը վերցնեիք. Նիկոլ Փաշինյան
«Հիմա էլ այս ատելության ակնարկները, որ չգիտեմ՝ ահաբեկչություն, Ղարաբաղը տվեցին: Կներե՞ք, Վազգեն Սարգսյանը Ղարաբաղը տալիս էի հա՞, դրա համա՞ր սպանվեց, թե՞ կարող է դուք էիք Մեղրին տալիս, դրա համար սպանվեց»,- Ազգային ժողովում իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` շեշտելով` ինչպե՞ս է եղել հոկտեմբերի 27-ը:
«Եղել է այն, որ սրճարաններում, այդ թվում դահլիճում ներկա, որոշ մարդիկ նաիրիհունանյանների հետ խոսելիս՝ «Վազգենն է ամբողջ պրոբլեմը, Վազգենը, այ Վազգենն է, այս երկրում ինչքան պրոբլեմ կա՝ Վազգենն է, այ որ Վազգենը չլինի»: Գիտեին, իրենց կադրն է չէ՞, թույլ տեղերը հոգեբանական, որ «տոչկեքի» վրա սեղմեն: Մեկը նախագահն էր՝ խմբակցություններից մեկի առաջնորդը, մյուսը՝ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը, որի աշխատակիցը զեկուցում էր, ասում էր՝ սենց մի մարդ կա, ասում է մտնելու եմ գնդակահարեմ խորհրդարանում:
Իսկ որտե՞ղ էր Սերժ Սարգսյանը 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին՝ քաղաքում չէր, հեռու էր, հեռու մի տեղ: Այդ ատելությունը դուք նույն ձևով այդ ինչի՞ համար էիք գեներացնում Վազգեն Սարգսյանի դեմ, Վազգեն Սարգսյանը Ղարաբաղը տվե՞լ էր, Վազգեն Սարգսյանը Ղարաբաղը տալի՞ս էր: Այսօր այդ թեմային շատ չեմ անդրադառնա, կարճ կկապեմ, Քննիչ հանձնաժողովում մենք շատ մանրամասն կանդրադառնանք և շնորհակալություն, որ մենք պայմանավորվել ենք ու հրապարակային է լինելու այդ խոսակցությունը:
Բա որ դուք Ղարաբաղը տվող չէիք, Մեղրին ինչի՞ պիտի տայիք, որ Ղարաբաղը վերցնեիք, դուք Մեղրին Ղարաբաղի հետ փոխանակման թեմա նույնիսկ քննարկելով՝ ընդունել եք, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է: Հակառակ դեպքում Հայաստանի ամբողջ շրջանն ինչի՞ պիտի տաք, որ Ղարաբաղ ստանաք: Բայց ասում եմ, այս թեմայով ես այսօր շատ չեմ խոսի ժամանակը խնայելու համար, Քննիչ հանձնաժողովում բոլոր հանգամանքներից մանրամասն կխոսենք:
Հարցումներին շատ անդրադարձա: Էլ ես չեմ ուզում, ուզում եմ շատ քաղաքավարի լինել, շատ բարեհամբույր լինել, բայց կներեք, իսկապես, մեր գործընկերներն անդրադարձան, բայց ինչու եք դուք այս հարցումները հիշատակում: Որովհետև այդ հարցումները վկայում են, որ ձեր համակիրների մի զգալի մասը ձեզ վստահում է կամ ձեր համակիրների մի զգալի մասն է միայն ձեզ վստահում: Ինչի՞ համար եք դա ասում, բայց ես ձեզ ասեմ, այնպես չէ, որ մենք այդ հարցումներից հետևություններ չենք անում:
Ես ձեզ կարող եմ նույնիսկ ասել, թե իմ հետևությունը որն է այդ հարցումներից. իմ հետևությունն այն է, որ պետք է ճանապարհ ցույց տալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Եթե կուզեք՝ նոր ճանապարհ է պետք ցույց տալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Այդ թվերը դրա մասին են վկայում, ուրիշ ոչ մի բանի մասին: Եվ մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով, որովհետև մենք սիրում ենք մեր հայրենիքը: Էլի բաներ կան քաղաքական, երևի չարժի էլ անդրադառնալ, բայց ասում եք իրական մեղավորները լքելու են Հայաստանը: Համաձայն եմ, շատ իրական մեղավորներ լքել են և այսօր հետախուզման մեջ են: Այսօր էլ շատ մեղավորներ կան՝ մեզ խնդրում են, ասում են՝ թողեք մենք Հայաստանից գնանք, ուրիշ տեղ ապրենք: Չենք թողնում:
Սփյուռքի հետ կապված. անընդհատ խոսում են Սփյուռքից, պարոն Խաչատրյանը խոսեց ավանդական կառույցները ջարդելու, վարկաբեկելու մասին: Կներեք, մեր կառավարությունն առնվազն ավանդական երեք կուսակցությունից երկուսի հետ ունի նորմալ, աշխատանքային հարաբերություններ:
Չեմ ասում` նրանք մեզ ամեն ինչում աջակցում են կամ մեզ ընդհանրապես աջակցում են, բայց մենք շատ լավ երկխոսություն ունենք Ռամկավար ազատական կուսակցության և Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության հետ, այդ երեքից երկուսը՝ ո՞նց եղավ դա: Ասում են՝ իսկ ի՞նչ ստացանք Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գործունեությունից. շատ կարևոր մի բան՝ անցած տարի Հայաստանում տեղի ունեցավ Համահայկական գագաթնաժողով, որն աննախադեպ էր իր մասնակիցների կազմով, որովհետև Սփյուռքի բոլորովին նոր շերտեր եկան, այդ թվում՝ ներուժը հայտնաբերվեց: Այնտեղ կան պատգամավորներ, տարբեր խորհուրդներ՝ մարզային, տեղական և այլն, և այլն, և մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
Եվ մի բան էլ ասեմ, ես չեմ հասկանում ինչի՞ եք անընդհատ դուք մեզ մեղադրում, որ մենք հակառակորդի «թելն ենք թելում»: Դուք իրենց ասածները, իրենք միլիարդներ պետք է ծախսեն, որ այդ քարոզչական թեզերը տարածեն, այդ թվում՝ Հայաստանում, վերցնում եք, բերում, ամբիոններից ասում: Հասկանալո՞վ եք դա անում, թե՞ ակամա: Ես չեմ ասում` մի արեք, բայց իրականում խնդրում եմ՝ մի արեք և հորդորում եմ, բայց ոչ թե ինձ համար, այլ մեզ համար, որովհետև դուք դրանով շատ լուրջ թակարդներ եք լարում ոչ թե իմ, այլ Հայաստանի Հանրապետության ոտքերի տակ»,- ասաց վարչապետը: