Հասարակություն 23:2527 Դեկ, 2020
Պարտավորված եմ, որ այս պատերազմի մասին ամբողջ ճշմարտությունը հայտնի դառնա. վարչապետ
Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդդիմության փաստարկներին, թե երկրում անկայունություն է, պատերազմում պարտվել ենք, և հասարակությունը պահանջում է վարչապետի հրաժարականը, ի պատասխան՝ նշել է.
«Խոսում ենք պարտության մասին: Շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչու է տեղի ունեցել այդ պարտությունը: Երկու օր առաջ ես հանդիպում էի առաջնագծից վերադարձած, զորացրված քաղաքացիների հետ, և նրանք պատմում էին դրվագներ, որոնց էությունը պետք է պարզաբանվի: Օրինակ՝ պատմում էին մի այսպիսի դրվագ, թե ինչպես ջոկատը կամ միավորումը գնացել և փորձել է սպառված զենք-զինամթերքը համալրել, և կոնկրետ տալիս են անձի անուն, ով իրենց հրաժարվել է զենք տալ, և իրենք ստիպված են եղել կոտրել զինամթերքի պահեստի դռները, զինվելու համար՝ տեսնելով, որ այդ պահեստը ամբողջությամբ լիքն է բոլոր անհրաժեշտ զենքով և զինամթերքով:
Սա, եթե հաստատվի, պարտության պատճառների դրվագներից մեկն է: Եվ մենք պետք է հասկանանք, թե ինչու է էսպես տեղի ունեցել: Ես կարող եմ վստահ լինել մի բանում: Առաջինը՝ որ այդ պահեստը լեփ-լեցուն է եղել անհրաժեշտ զինամթերքով, և կոնկրետ անձ կողպել է պահեստի դռները նրանց առաջ, հրաժարվել է զենք տրամադրել: Այս դրվագը պետք է պարզաբանվի:
Ես գնահատական չեմ տալիս, ես ասել եմ, որ չեմ խուսափի պատասխանատվությունից: Մյուս կողմից՝ նույնքան պարտավորված եմ համարում, որ այս պատերազմի մասին ամբողջ ճշմարտությունը հայտնի դառնա: Ամեն անգամ հայտնի են դառնում դրվագներ, որոնք մանրամասն պարզաբանման անհրաժեշտություն ունեն: Ընդ որում, ես հիմա չեմ կարող դատավճիռ կայացնել: Հնարավոր է՝ ինչ-որ բան այնպես չի ասվում, հնարավոր է՝ իրականությունը մի փոքր այլ է: Այս ամեն ինչը պետք է պարզաբանվի:
Կան տասնյակ վկայություններ այն մասին, թե ինչպես մարդիկ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան, դեռևս հայկական վերահսկողության ներքո գտնվող բնակավայրերից ընդհուպ հանել են փողոցի լուսավորությունը՝ ասելով, որ էս պետք է հավաքենք, մեզ հետ տանենք: Հնչում են կոնկրետ անուններ: Ես չգիտեմ, կարող է՝ սուտ են ասում, զրպարտում են: Էս ամեն ինչը պետք է պարզաբանվի: Իմ միջի այլոց, այնպիսի մարդիկ կան, ովքեր կապ ունեն նաև ընդդիմության հետ: Ի վերջո, պե՞տք է հասկանանք էս ամեն ինչը, թե՞ չհասկանանք: Ի վերջո, նախընտրական քարոզարշավը հնարավորություն է, որ բոլորը կանգնեն ժողովրդի առաջ, մեղադրանքները բարձրաձայնեն, ապացույցները ներկայացնեն, և մարդիկ էլ, ի վերջո, կատարեն իշխանության տնօրինողի իրենց դերը»:
Վարչապետը պատասխանել է այն հարցին, թե կա՞ արդյոք մեխանիզմ, որպեսզի օբյեկտիվորեն քննվի այդ հարցը, և այն չդառնա անցած 30 տարվա ընթացքում տարբեր կնճռոտ հարցեր ուսումնասիրող հանձնաժողովների նման, երբ ոչ ոք չէր վստահում նրանց:
«Դա կարևորագույն հարցերից մեկն է, և դրա հետ կապված մի քանի առաջարկներ և տարբերակներ կան, բայց որ բոլոր այդ հարցերը պետք է ստանան իրենց պատասխանները, դա կենսական անհրաժեշտություն է բոլորիս համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: