ԱԳ նախարարի տեղակալը Վատիկանում ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը
12:0528 Փտր, 2023
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը դեսպան Կարեն Նազարյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 27-ին հանդիպել է Սուրբ Աթոռի պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ հարաբերությունների փոխքարտուղար (ԱԳ նախարարի տեղակալ) գերպապատիվ Միրոսլավ Վախովսկու հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ ավանդական ջերմ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են քրիստոնեական արժեքների, պատմամշակութային վաղեմի կապերի վրա։ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծել է Սուրբ Աթոռի և, մասնավորապես, Հռոմի քահանայապետի՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման հարցում որդեգրած սկզբունքային մոտեցումները։
Ի հետևումն ՀՀ ԱԳ նախարարի անցած հոկտեմբերին Վատիկան կատարած պաշտոնական այցին՝ կողմերը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ հիմք ընդունելով միջազգային որոշ հիմնախնդիրների՝ այդ թվում հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերի առնչությամբ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի համանման մոտեցումները։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակցին ներկայացրել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելուն միտված Հայաստանի դիրքորոշումները, Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման հետևանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով Արդարադատության միջազգային դատարանի օրերս կայացրած որոշման և Ադրբեջանի կողմից այն անհապաղ իրականացնելու կարևորությունը։
Նույն օրը նախարարի տեղակալը մասնակցել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության կողմից Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում կազմակերպված Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օրվա ոգեկոչման արարողությանը և ծաղկեպսակ զետեղել Վատիկանի այգիներում գտնվող նրա արձանին։
Այցի շրջանակներում Պարույր Հովհաննիսյանին ընդունել է Մալթայի Ինքնիշխան Ռազմական Ուխտի Մեծ կանցլեր (ԱԳ նախարար) Ռիկարդո Պատեռնո Դի Մոնտեկուպոն:
Հանդիպմանը քննարկվել են հումանիտար հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված նախաձեռնությունները և երկուստեք կարևորվել Մալթայի Ուխտի հումանիտար դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը հակամարտությունների հետևանքների մեղմման հարցում։
Հռոմում նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպել է նաև Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց կաթողիկոս-պատրիարք Ռաֆայել Պետրոս Մինասյանի հետ:
• Պարույր Հովհաննիսյանը և Ֆրանսուա Ալֆոնսին կարևորել են հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը 18:5723 Փտր, 2023 Պարույր Հովհաննիսյանը և Ֆրանսուա Ալֆոնսին կարևորել են հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը Քաղաքականություն
• Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջև. Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ԵԽԽՎ համազեկուցողներին 19:0217 Փտր, 2023 Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջև. Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ԵԽԽՎ համազեկուցողներին Քաղաքականություն
• Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունները վտանգում են Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու հնարավորությունը. Պարույր Հովհաննիսյան 17:3913 Փտր, 2023 Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունները վտանգում են Հարավային Կովկասում կայունության հասնելու հնարավորությունը. Պարույր Հովհաննիսյան Քաղաքականություն
• Պարույր Հովհաննիսյանը մեքսիկացի օրենսդիրներին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը 18:0518 Հնվ, 2023 Պարույր Հովհաննիսյանը մեքսիկացի օրենսդիրներին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը Քաղաքականություն
• Իր ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին ստիպել գնալ զիջումների. Պարույր Հովհաննիսյան 16:3412 Դեկ, 2022 Իր ռազմատենչ հռետորաբանությամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին ստիպել գնալ զիջումների. Պարույր Հովհաննիսյան Քաղաքականություն