Կա հոգեկան առողջության պահպանման ոլորտի բարեփոխումները ստվերելու միտում. Արսեն Թորոսյանը՝ Արման Թաթոյանի զեկույցի մասին
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանն անդրադարձել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի՝ հոգեբուժարաններում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ օրեր առաջ հրապարակած զեկույցին:
Պատգամավորի խոսքով՝ գործող ՄԻՊ Արման Թաթոյանը թմբկահարում է «Հոգեբուժարաններում մարդու իրավունքների խախտումների մասին», ու որ դրանք 2017 թ.-ից այս կողմ չեն փոփոխվել:
«Միայն այն, որ «զեկույցի» վերնագրում խոսվում է «հոգեբուժարանների» և ոչ թե հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնների մասին, ինչպես այդ բժշկական հաստատությունները կոչվում են արդեն մի քանի տարի է (վերջինը անվանափոխվել է իմ կողմից 2019 թվականին), խոսում է նրա մասին, որ կա հոգեկան առողջության պահպանման ոլորտի վերջին տարիների բարեփոխումները և դրական առաջընթացը ստվերելու միտում:
Նույնիսկ այդ անվանափոխությունների մեջ մենք տրամաբանություն ենք դրել, որպեսզի պայքարենք խարանի և խտրականության դեմ այդ հաստատություններում բուժում ստացող կամ ապրող մեր քաղաքացիների նկատմամբ, փոխենք վերաբերմունքը նրանց նկատմամբ թե՛ բժշկական հաստատություններում, թե՛ հանրության շրջանում: Պարոն Թաթոյանը, սակայն, միտումնավոր չի նկատում դա ու կրկին հրամցնում է հասարակությանը խարանի և խտրականության մարմնավորում հանդիսացող տերմինը և դրա տրամաբանությունը: Նույն թելը երևում է բուն տեքստում:
Դեռ 2018 թվականից մենք աշխատել ենք թե՛ գործող հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնների շենքային պայմանների լավացման, թե՛ ոլորտում համակարգային փոփոխությունների իրականացման վրա: Շարունակաբար լավացվել են Սևանի և Ավանի հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնների շենքային պայմանները, պացիենտների սնունդը, գիշերելու պայմանները, հագուստը, դեղորայքը:
Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնում ի թիվս վերոնշյալի նաև հենց հիմա պետական բյուջեի միջոցների հաշվին տեղի է ունենում ամբողջական վերակառուցում և վերազինում: Այս փոփոխությունների ականատեսն են բոլոր մեր պացիենտները և նրանց հարազատները, որոնք և կփաստեն խոսքերիս ճշմարտացիությունը:
Հոգեկան առողջության պահպանման ոլորտի համակարգային բարեփոխումները սակայն ինչ-որ չափով դանդաղեցին մինչ օրս ձգվող կորոնավիրուսային համավարակի և պատերազմի պատճառով, և ես վստահ եմ, որ ժամանակի ընթացքում ավելի կակտիվանան. դա եղել է մեր կառավարության առաջնահերթություններից մեկը և այդպես էլ մնալու է:
Հուսով եմ նաև, որ առողջապահության նախարարությունը մանրամասն կանդրադառնա «զեկույցում» զետեղված հանգամանքներին և դրանց ճշմարտացիությանը, իսկ ես ևս մեկ անգամ արձանագրում եմ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմնակալությունը, այդ թվում ոչ այդքան քաղաքական հարցում, ինչպիսին է մեր քաղաքացիների հոգեկան առողջության պահպանման կարևոր ոլորտը»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Թորոսյանը:
• Ասել՝ «2018-ից հետո նույն իրավիճակն է», մեղմ ասած, ազնիվ չէ. Անահիտ Ավանեսյանի արձագանքը Արման Թաթոյանի զեկույցին 19:4624 Հնվ, 2022 Ասել՝ «2018-ից հետո նույն իրավիճակն է», մեղմ ասած, ազնիվ չէ. Անահիտ Ավանեսյանի արձագանքը Արման Թաթոյանի զեկույցին Հասարակություն
• ՄԻՊ գրասենյակը խնդիրներ է արձանագրել հոգեկան առողջության կենտրոններում 20:1822 Հնվ, 2022 ՄԻՊ գրասենյակը խնդիրներ է արձանագրել հոգեկան առողջության կենտրոններում Հասարակություն
• Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքները ամբողջ ծավալով ընթանում են. ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ 16:0604 Նմբ, 2021 Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքները ամբողջ ծավալով ընթանում են. ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Հասարակություն