Դեսպան Հովհաննիսյանը և Ճապոնիայի ԱԳ պետնախարարը կարևորել են ճապոնական ընկերությունների ներգրավումը Հայաստանի ենթակառուցվածքային ծրագրերում
13:5618 Հնվ, 2022
Հունվարի 18-ին դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի պետնախարար Տակակո Սուզուկիի հետ, տեղեկանում ենք Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության մի շարք հարցեր: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ համատեղ միջոցառումների անցկացմանը:
Կարևորվել են մշակույթի միջոցով փոխադարձ ճանաչելիության բարձրացումը, մարդկային շփումների աշխուժացումը, տնտեսական հարցերի օրակարգում առավել առարկայական քննարկումները և ճապոնական ընկերությունների ներգրավումը Հայաստանի ընթակառուցվածքային ծրագրերում (ճանապարհների, ջրամբարների կառուցում, «կանաչ քաղաքի» գաղափարին առնչվող ծրագրեր և այլն), ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:
Հանդիպմանն ընդգծվել է նաև երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Դիտումների քանակ42
• Արեգ Հովհաննիսյանը նշանակվել է Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան 16:1216 Փտր, 2021 Արեգ Հովհաննիսյանը նշանակվել է Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Քաղաքականություն
• Լուրեր 15:00 | Հարևանների հետ միասնական էներգետիկ համակարգ ունենալը ռիսկ չի պարունակում.տնտեսագետներ 15:0016 Փտր, 2026