Tsağkadzor görüşümüzdən iki məqamı vurğulamaq istərdim. Birincisi, əlbəttə ki, hər iki tərəf onları narahat edən humanitar məsələləri sərbəst müzakirə etdi. Bizim vəziyyətimizdə isə, əlbəttə ki, əsirlər məsələsi idi. Demokratiyanın İnkişafı Fondunun direktoru, “Sülh körpüsü” təşəbbüsünün iştirakçısı Naira Sultanyan bunu mətbuat konfransında bildirib.
“Bir daha vurğulamaq istəyirəm ki, bu qrupun proseslərə heç bir şəkildə təsir etmək səlahiyyəti yoxdur, lakin ictimai rəy formalaşdırmaq imkanı var, ona görə də biz bir daha azərbaycanlı tərəfdaşlarımıza Bakıda əsirlərin olmasının mövcud sülh proseslərinin məntiqinə uyğun gəlməməsini izah etməyə çalışdıq. Onlar öz tərəflərindən humanitar məsələlər qaldırdılar: minalanmış [ərazilərin] xəritələri, 1990-cı illər müharibəsi zamanı itkin düşmüş azərbaycanlıların vəziyyəti və başa düşdüyünüz qədər aydın cavablarımız yoxdur, amma bir-birimizi başa düşməyə və bəzi məlumatları dəqiqləşdirməyə çalışırıq”, - deyə Sultanyan qeyd edib.
O, prosesin hər iki cəmiyyət üçün çox sürətlə irəlilədiyini və hər iki tərəfin insanların bu prosesləri həzm etməkdə çətinlik çəkdiyini vurğulayıb.
“Hər iki tərəf siyasi proseslərə ayaq uydurmadıqlarından şikayətlənir. Lakin biz qeyd edirdik ki, tarixdə adətən bunun əksi baş verir: cəmiyyətlər hazır olduqda, siyasi proseslər yavaş olur. İndi isə sürətlə olmasa da, bərabər irəliləmək imkanımız var”, - deyə Naira Sultanyan bildirib.