Փորձել ենք ադրբեջանցի գործընկերներին բացատրել՝ ինչու ներկայիս խաղաղության գործընթացների տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում գերիների առկայությունը Բաքվում. Սուլթանյան
13:3116 Փտր, 2026
Երկու բան կուզեի առանձնացնել մեր ծաղկաձորյան հանդիպումից. մեկը՝ անշուշտ, երկու կողմերն էլ ազատորեն քննարկել են իրենց հուզող հումանիտար հարցերը. մեր դեպքում դա իհարկե գերիների հարցն էր: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն, «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության մասնակից Նաիրա Սուլթանյանը:
«Նորից եմ ուզում շեշտել, որ այս խումբը չունի իրավազորություն՝ որևէ կերպ ազդելու գործընթացների վրա, բայց ունի հանրային կարծիք ձևավորելու հնարավորություն, ուստի մենք հերթական անգամ փորձել ենք մեր ադրբեջանցի գործընկերներին բացատրել՝ ինչու ներկայիս խաղաղության գործընթացների տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում գերիների առկայությունը Բաքվում: Իրենք էլ իրենց կողմից են հումանիտար հարցեր բարձրացրել՝ ականապատ [տարածքների] քարտեզները, 90-ականների պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած ադրբեջանցիների հանգամանքը, և մենք էլ, որքանով հասկանում եք, հստակ պատասխաններ չունենք, բայց փոխադարձ փորձում ենք հասկանալ և որոշ ինֆորմացիա ճշտել»,- նշեց Սուլթանյանը:
Նա ընդգծեց, որ երկու հասարակությունների համար էլ գործընթացը շատ արագ է ընթանում, և մարդիկ երկու կողմում էլ դժվարանում են մարսել այդ գործընթացները: «Երկու կողմերն էլ բողոքում են, որ չեն հասցնում քաղաքական պրոցեսների հետևից: Բայց մենք նշում էինք, որ սովորաբար պատմության մեջ հակառակն է լինում՝ երբ որ հանրությունները պատրաստ են, բայց քաղաքական պրոցեսներն են ծանր ընթանում. հիմա մենք ունենք հնարավորությունը հավասար, եթե ոչ արագ անցնել առաջ»,- ասաց Նաիրա Սուլթանյանը: