Հայ ռազմագերիների սպանության նոր տեսանյութի իրադարձությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման ընթացքում. ՄԻՊ
15:0112 Հոկ, 2022
ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանության նոր տեսանյութի վերաբերյալ:
«Երեկ՝ հոկտեմբերի 11-ին, ադրբեջանական սոցիալական ցանցի տիրույթում տարածված տեսանյութը պատկերում է անզեն հայ ռազմագերիների խոշտանգման հերթական դեպքը՝ հիմնավորելով այդ ռազմագերիներին հաջորդիվ սպանելու փաստը։
Այս անգամ էլ ադրբեջանական զինուժը տեսանկարահանում է իր պատերազմական հանցագործության փաստը։ Պաշտպանի հաստատությունը տեղորոշել է վայրը, հաստատում ենք, որ տեսանյութի իրադարձությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքի վրա ադրբեջանական զինուժի հարձակման ընթացքում։ Տեսանյութում պատկերված հայ ռազմագերիները նույնականացված են։ Այս փաստերն ի թիվս այլ ապացույցների՝ հաստատվում են սույն թվականի հոկտեմբերի 4-ին հայրենադարձված հայ ռազմագերիների վկայություններով։
Նշված փաստերը մանրամասներով փաստաթղթավորվել են և կուղարկվեն միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին ու դերակատարներին։
Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից իրականացված ծանր հանցանքները շարունակում են մնալ անարձագանք, իսկ անպատժելիությունը նրանց քաջալերում է նոր ու ավելի ծանր հանցանքներ գործելու համար։ Այս արարքները պետք է հստակորեն դատապարտվեն միջազգային իրավասու դերակատարների կողմից։
Միջազգային հանրությունը պետք է առավել հետևողականորեն պահանջի ադրբեջանական իշխանություններից պատշաճ քննություն իրականացնել և հանցագործներին ու կազմակերպիչներին մեդալներով զարդարելու փոխարեն պատժել»,- նշված է ՄԻՊ-ի հայտարարության մեջ:
Դիտումների քանակ192
• ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հայտարարությունը ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների սպանության տեսանյութի առնչությամբ 20:5607 Հոկ, 2022 ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հայտարարությունը ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների սպանության տեսանյութի առնչությամբ Քաղաքականություն
• Բրիտանական դեսպանությունը սարսափած է հայ զինծառայողների գնդակահարության տեսանյութից 22:0403 Հոկ, 2022 Բրիտանական դեսպանությունը սարսափած է հայ զինծառայողների գնդակահարության տեսանյութից Քաղաքականություն
• Հայ զինծառայողների սպանության տեսանյութը ներկայացվել է ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարան 20:3403 Հոկ, 2022 Հայ զինծառայողների սպանության տեսանյութը ներկայացվել է ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարան Աշխարհ
• Տեսանյութերը ցույց են տալիս պատերազմական հանցագործություններ և միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում. Ստանո 19:3003 Հոկ, 2022 Տեսանյութերը ցույց են տալիս պատերազմական հանցագործություններ և միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում. Ստանո Տնտեսություն
• Տեսանյութերը լի են ծայրահեղ դաժանության կադրերով. Զախարովան՝ ադրբեջանցիների վայրագության մասին 18:3203 Հոկ, 2022 Տեսանյութերը լի են ծայրահեղ դաժանության կադրերով. Զախարովան՝ ադրբեջանցիների վայրագության մասին Քաղաքականություն
• Հայկական կողմը գործադրելու է բոլոր ջանքերը` մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար. Միրզոյանը՝ հայ ռազմագերիների սպանության տեսանյութի մասին 19:3502 Հոկ, 2022 Հայկական կողմը գործադրելու է բոլոր ջանքերը` մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար. Միրզոյանը՝ հայ ռազմագերիների սպանության տեսանյութի մասին Քաղաքականություն
• Տեսանյութը նոր է. դեպքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի  լայնածավալ հարձակման ընթացքում. ՀՀ ՄԻՊ 15:4202 Հոկ, 2022 Տեսանյութը նոր է. դեպքը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի լայնածավալ հարձակման ընթացքում. ՀՀ ՄԻՊ Հասարակություն
• Նման բռնության գործողությունները պետք է պատշաճ կերպով արձագանք ստանան. Փաշինյանը՝ գերիների սպանության տեսանյութի մասին 14:3802 Հոկ, 2022 Նման բռնության գործողությունները պետք է պատշաճ կերպով արձագանք ստանան. Փաշինյանը՝ գերիների սպանության տեսանյութի մասին Քաղաքականություն