Tsağkadzor şəhərində Ermənistan və Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti, ekspert icması və media nümayəndələri arasında tədbir keçirilib. Bu barədə “Sülh Körpüsü” təşəbbüsünün koordinatoru Areg Koçinyan bildirib.
“Hər tərəfdən 20 nümayəndə var idi. Azərbaycan tərəfinin nümayəndə heyəti bütün müvafiq prosedurlardan keçərək sərhədin delimitasiya olunmuş və demarkasiya olunmuş hissəsi, Voskepar kəndi yaxınlığındakı bir nöqtədən keçərək Ermənistana gəldi. Onlar Ermənistana gəldilər və konfransımız baş tutdu. Formatda əhəmiyyətli dərəcədə genişlənmə var. Əvvəllər 5 nəfər əvəzinə hər tərəfdən 20 nəfər iştirak etdi. Mən bunu olduqca vacib hesab edirəm”, - deyə Koçinyan qeyd edib.
O vurğulayıb ki, söhbət daha çox mövcud formatdan gedir, birdəfəlik, ikiqat və ya üçqat təşəbbüsdən yox.
“Bu, öz qaydaları, öz ənənələri olan bir formatdır və bu davam edir və davam edəcək. Tərəflərin bu görüşlərdən əlavə, kifayət qədər ciddi tapşırıqlar da yerinə yetirməsini vacib hesab edirəm. İki ölkəmizdə müvafiq nümayəndə heyətləri həmin ölkələrin vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri, media, ekspert icması, vətəndaşlarla görüşlər təşkil edir, regional icmalara səfərlər planlaşdırılır. Bütün istiqamətlərdə təşəbbüslər mümkün qədər inklüziv mühit yaratmaq üçün çalışır. Təşəbbüslər birgə layihələr barədə razılığa gəlib. Biz birgə məqalələr yazırıq və ümid edirəm ki, onlardan birincisi ilə yaxın günlərdə tanış olmaq imkanınız olacaq. Tezliklə gerçəkləşdirəcəyimiz digər birgə layihələri müzakirə edirik.
Həmçinin, tədbirin Ermənistanda və ya Azərbaycanda keçirilməsindən asılı olmayaraq, tərəflərin cəmiyyətlərini narahat edən bütün məsələləri qaldırmaq və müzakirələr aparmaq imkanına malik olmaları ənənəsinin aramızda davam etməsini vacib hesab edirəm”, - deyə o bildirib.
Areg Koçinyan bildirib ki, quru keçidi ideyası ekspert müzakirələri zamanı yaranıb. “Hər iki ölkədə bu ideyanı alqışladılar və gerçəkləşdirdilər. Həmçinin xüsusi olaraq vurğulamaq istəyirəm ki, ilk dəfə olaraq tədbirlər hər iki ölkə hökumətlərinin birbaşa dəstəyi, dövlət dəstəyi və dövlət maliyyəsi ilə həyata keçirilir”, - deyə o qeyd edib.