Ermənistan regionda sülh dövrünün açılması gündəmi ilə çıxış edir: Alen Simonyan
Almaniya Federativ Respublikasında işgüzar səfərdə olan ER parlamentinin sədri Alen Simonyanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Fridrix Nauman Fondunun rəhbər heyəti və dəvət olunmuş deputatlar, siyasətçilər və ictimai xadimlərlə görüş-müzakirə keçirib.
2018-ci ildə Ermənistanda baş verən məxməri inqilabdan sonra Ermənistanın üzərinə götürdüyü missiyadan danışan Simonyan qeyd edib ki, Ermənistan hakimiyyəti regionda, bizim üçün artıq təhlükəsiz olmayan mühitdə münasibətlərin keyfiyyətini dəyişmək istəyir.
Alen Simonyan 44 günlük müharibə və ondan sonrakı hadisələrlə bağlı bəzi mühüm epizodları təqdim edərək, Ermənistan və Artsax erməniləri ətrafında dağıdıcı inkişafların olduğunu vurğuladı.
Parlamentin sədri xatırladıb ki, Dağlıq Qarabağ ermənilərinin öz kimliyinə uyğun yaşamaq hüququ həm Sovet, həm də müstəqil Azərbaycan tərəfindən daim pozulub və bu gün də onlara qarşı hörmətsizlik davam edir:
“12 dekabr 2022-ci il tarixindən etibarən Azərbaycan Dağlıq Qarabağı Ermənistan və xarici dünya ilə birləşdirən yeganə yolu - Laçın dəhlizini bağlayıb, nəticədə 120 min sakin faktiki olaraq blokadaya alınıb. Azərbaycanın bu hərəkəti 9 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatla üzərinə götürdüyü öhdəliklərin kobud şəkildə pozulması və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ əhalisinin etnik təmizlənməsinə yönəlmiş genişmiqyaslı və sistemli siyasətinin tərkib hissəsidir”,-deyə Simonyan bildirib.
O həmçinin qeyd edib ki, martın 5-də Azərbaycanın təxribatçı qrupu tərəfindən Dağlıq Qarabağın 3 vətəndaşı öldürülüb, kənd təsərrüfatı işləri ilə məşğul olan ermənilərə qarşı isə mütəmadi olaraq atəş açılır.
Alen Simonyan öz çıxışını yekunlaşdıraraq əmin edib ki, Ermənistan regionda sülh dövrünün açılması gündəmini irəli sürür.