İctimaiyyət 11:3109 Mar, 2023
Biz Dağlıq Qarabağda vəziyyətin yeni gərginləşməsini yaşayırıq: Nikol Paşinyan
Azərbaycan tərəfindən Laçın dəhlizinin 3 aydır bağlanması şəraitində biz Dağlıq Qarabağda vəziyyətin yeni gərginləşməsini yaşayırıq. Bunu ER Baş naziri Nikol Paşinyan hökumətin iclasında bildirib.
“Ötən bazar günü Azərbaycan silahlı qüvvələrinin bölməsi Dağlıq Qarabağın paytaxtı Stepanakertdən “UAZ” markalı avtomobili ilə Hin Şen və Mets Şen kəndlərinə xidməti məqsədlə gedən polislərə hücum edib. 3 polis əməkdaşı həlak olub, biri isə yaralanıb. Ölən polislərin yaxınlarına və zabit yoldaşlarına başsağlığı verərək, onların Dağlıq Qarabağda doğulduğunu vurğulamaq istəyirəm”,-deyə Paşinyan əlavə edib ki, Azərbaycan prezidenti Münhendə qəbul etmişdi ki, beynəlxalq müqaviləyə əsasən, onlar Dağlıq Qarabağ ermənilərinin nümayəndələri ilə öz hüquqlarının təhlükəsizliyini müzakirə etməlidirlər.
“Bununla belə, Azərbaycan prezidenti vurğulayıb ki, onlar bu müzakirələri Dağlıq Qarabağda doğulub yaşamış insanlarla aparmağa hazırdırlar. Martın 1-də Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin Dağlıq Qarabağdakı qərargahında DQ və Azərbaycan nümayəndələrinin ilk görüşü baş tutdu və həmin görüşdən 4 gün sonra Azərbaycan bu təxribata əl atdı, bunu terror aktından başqa heç nə adlandırmaq olmaz.
Həmin terror aktı zamanı Dağlıq Qarabağda doğulmuş, Dağlıq Qarabağda ailəsi və uşaqları olan 3 vətəndaş həlak olub. Azərbaycan 5 mart terror aktı ilə bir neçə məqsəd güdür. Birincisi, Dağlıq Qarabağın nümayəndələri ilə gələcək danışıqların dayandırılması və yeni hərbi təxribat üçün lazımi zəmin yaradılmasıdır”, - Paşinyan bildirib.