Bu günlərdə məcburi itkin düşmə hallarına beynəlxalq reaksiya mexanizmləri öz az effektivliyini nümayiş etdirir: ER Ombudsmanı
12:1330 Avq, 2022
ER Ombudsmanı Kristinne Qriqoryan Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları (İtkin düşmüş şəsxlər) Günü ilə bağlı bəyanat yayıb.
“Bu gün BMT Baş Assambleyasının qəbul etdiyi qətnamə ilə təsis edilən Beynəlxalq Məcburi Yoxaçıxma Qurbanları Günüdür. Məcburi itkin düşmə halları insan hüquqlarının təkrarlanan və davam edən pozulmasıdır”,-deyə Ombudsman təəssüflə əlavə etdi ki, müasir dünyada davam edən münaqişələr məcburi yoxa çıxarma cinayəti üçün “əlverişli” mühit yaradır.
Ombudsman vurğuladı ki, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən 2022-ci ilin avqust ayında təqdim edilən məlumatlara görə, 2020-ci ildə 44 günlük müharibə nəticəsində Ermənistandan olan 303 nəfər hələ də itkin düşmüş hesab olunur.
“Azərbaycan hakimiyyəti tərəfindən məhbuslar və itkin düşmüş şəxslər haqqında məlumatların verilməməsi və ya bu cür məlumatların təhrif edilməsi təcrübəsinin davam etməsi insan haqları məsələlərindən beynəlxalq humanitar hüququn qadağan etdiyi siyasi məqsədlər üçün istifadə etməkdən başqa bir şey deyil.
Təəssüf ki, məcburi yoxa çıxma hallarına beynəlxalq reaksiya mexanizmləri bu günlərdə öz təsirsizliyini göstərir ki, bu da bu istiqamətdə bütün oyunçularla fəal işləmək üçün yeganə səbəbdir”,-deyə bəyanatda qeyd olunub.