Yunanıstana dövlət səfəri çərçivəsində Respublika Prezidenti Vaaqn Xaçaturyan Yunanıstan Parlamentinin sədri Nikitas Kaklamanis ilə görüşüb.
Görüşün əvvəlində Respublika Prezidenti səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirib və Ermənistanın müstəqillik qazandığı dövrdən bəri iki ölkə arasında münasibətlərin tarixi dostluq və qarşılıqlı etimada əsaslanaraq dinamik şəkildə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
“Bu gün Qərb sivilizasiyasının və demokratiyasının beşiyi olan Afinada olmağımdan məmnunam. Xalqlarımızın və ölkələrimizin dostluğunun dərin tarixi kökləri var və hazırkı əməkdaşlığın təməli də budur. Yunanıstan və Ermənistan parlamentlərində dostluq qrupları səmərəli fəaliyyət göstərir ki, bu da iki ölkə arasında əməkdaşlığın davamlı inkişafına töhfə verir”, - deyə Prezident qeyd edib.
Nikitas Kaklamanis çıxışında qeyd etdi:
“Bu gün Ermənistan Respublikasının Prezidentini Yunanıstan Parlamentində salamlamaqdan məmnunuq. Yunanıstan və Ermənistanı əsrlər boyu davam edən tarixi və mədəni əlaqələr birləşdirir. Biz Ermənistan Respublikasına dəstəyimizi bir daha təsdiqləyirik. Yunanıstan Parlamentinin Dostluq Qrupunun sədri buradadır. Bu, bir sıra strateji məsələləri müzakirə etmək üçün yaxşı fürsət olacaq.
Vurğulamaq istərdim ki, Ermənistan Respublikasının irəli sürdüyü bütün haqlı tələblər Yunanıstan tərəfindən dəstəklənəcək. Həmçinin, çox vacib olan erməni icmasının rolunu da vurğulamaq istərdim. Hörmətli Prezident, hörmətli həmkarlar, sizi bir daha salamlayıram”.
Görüşdə tərəflər parlament diplomatiyasının inkişaf etdirilməsi və dərinləşdirilməsi imkanlarını ətraflı müzakirə etdilər.