Müstəqillik referendumu Artsax dövlətçiliyi üçün möhkəm təməldir: Artsax XİN
Artsax Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Artsada müstəqillik referendumunun 30-cu ildönümü münasibətilə bəyanat yaydı.
Bəyanatda qeyd olunur ki, 1991-ci ilin dekabrın 10-da Artsax Respublikasında ölkənin siyasi gələcəyi ilə bağlı ümumxalq referandumi keçirilib və seçicilərin mütləq əksəriyyəti (99,89%) müstəqilliyin lehinə səs verib.
“Referendum o zaman qüvvədə olan milli qanunvericiliyə, demokratik prosedurlara və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun keçirilib. Respublikanın bütün ərazisində referendumun keçirilməsi üçün bütün lazımi şərait yaradılmışdır. Seçkilərdə səsvermə hüququ olanların 82 faizi iştirak edib.
Artsaxda müstəqillik referendumunun keçirilməsi Artsax tərəfinin yaxınlaşan müharibənin qarşısını almaq, Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinin həllini hüquqi-siyasi müstəviyə keçirmək üçün növbəti cəhdi idi. Lakin Azərbaycan Artsaxın münaqişənin diplomatik yollarla sülh yolu ilə həllinə yönəlmiş addımlarına məhəl qoymadı, səsvermə günü Respublikanın paytaxtı Stepanakert güclü atəşə tutulmuş, nəticədə onlarla dinc sakin həlak olmuş və yaralandı.
Artsax erməniləri növbəti konstitusiya referendumları zamanı suveren dövlətçiliyi möhkəmləndirmək və inkişaf etdirmək əzmində olduqlarını bir daha təsdiq etdilər. 2017-ci ilin fevralın 20-də Artsax xalqı növbəti referendumda yeni Konstitusiyaya səs verdi.
Təəssüf ki, beynəlxalq ictimaiyyət Artsax xalqının iradəsini və demokratik istəklərini tanımadı, bu da Azərbaycanın başlatdığı müharibələrin qarşısını almaq və minlərlə günahsız insanın həyatını xilas edə bilərdi.
Beynəlxalq vasitəçilərin təkliflərinin təkamülü sübut edir ki, onlar Artsaxın Azərbaycanın tərkib hissəsi olmasının qeyri-mümkünlüyünü dərk edirlər, öz siyasi statusunun müəyyən edilməsində Artsax xalqının əsas rolunu tanıyırlar. Bakı danışıqlardan imtina etməklə ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin səylərinə və təkliflərinə baxmayaraq, qanunsuz güc tətbiqinin nəticələrini fakt kimi təqdim etməyə çalışır.
Bir daha vurğulayırıq ki, Artsax xalqının həyata keçirdiyi öz müqəddəratını təyinetmənin ayrılmaz hüququnun tanınması Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinə son qoymağın və onun nəticələrini aradan qaldırmağın yeganə yoludur.
Müstəqillik referendumu Artsax dövlətçiliyi üçün möhkəm təməldir, məqsədi isə Artsax ermənilərini tam məhv olmaq təhlükəsindən xilas etmək idi.
Artsax dövlətinin güclənməsi və onun beynəlxalq səviyyədə tanınması Artsax hakimiyyəti və xalqı üçün mütləq prioritetlərdir. Artsax ermənilərinin mübarizəsi öz müstəqil dövlət, azadlıq, fundamental hüquqlar, sülh, eləcə də təhlükəsiz və ləyaqətli gələcək uğrunda mübarizədir”,- deyə bəyanatda qeyd olunur.