Toivo Klaar Yerevandakı görüş barədə Bakıya əvvəlcədən məlumat vermişdi
AI-nin Cənubi Qafqaz üzrə Xüsusi Nümayəndəsi Toyvo Klaar, aprelin 14-də Yerevanda Artsax Xarici işlər naziri David Babayanla görüşdən sonra ona ünvanlanan tənqidi Turan agentliyinə şərh edib.
Qeyd edək ki, 16 apreldə Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Kestutis Yankauskas Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edildi və Klaarın Babayanla görüşü ilə əlaqədar ona etiraz edildi.
“Anladığınız kimi, həm səfir K. Jankauskas, həm də mən son bir neçə gündə bu mövzuda Azərbaycanın müxtəlif yüksək vəzifəli şəxsləri ilə əlaqə saxladıq. Rəsmilərin dilə gətirdiyi narahatlıqları nəzərə aldıq və anlaşılmazlıqların qarşısını almaq üçün fikirlərimizi dəqiqləşdirdik.
Bu təmaslar zamanı bir daha təsdiqlədik ki, 14 apreldə Yerevanda baş tutan bu görüş heç bir şəkildə Aİ-nin mövqeyindəki dəyişiklik kimi yozula bilməz”,-Klaar qeyd etdi.
Klaar qeyd edib ki, həmişə azərbaycanlı həmkarlarıyla bu cür görüşlərdən açıq şəkildə danışmışdılar:
“Yerevana son səfərim zamanı bu görüşü keçirmək niyyətim barədə Azərbaycan rəhbərliyinə əvvəlcədən məlumat verdim. Məqsədim, Aİ üzv dövlətlərinin mənə verdiyi mandata uyğun olaraq mövcud vəziyyəti mümkün qədər yaxşı anlamaq idi.
Bildiyiniz kimi, Aİ-nin vasitəçi kimi daha çox rol oynadığı Gürcüstan kontekstində Aİ Xüsusi Nümayəndəsi hər zaman Cenevrə beynəlxalq müzakirələri və məsləhətləşmələri çərçivəsində Abxaziya və Cənubi Osetiya nümayəndələri ilə görüşlər keçirmişdir, Suxumi və Tsxinvalidə. Bu görüşlər Gürcüstanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik təzahürü deyildi və Aİ siyasətinə təsir göstərmədi. Əksinə, vəziyyəti yerində dəqiq bir şəkildə qavramağa kömək etdilər.
Aİ sülh layihəsi olaraq uzun bir uzlaşma tarixinə malikdir. Bunun üçün insanlar bir-birini dinləməyi, eşitməyi,  diplomatlarla danışmağı bacarmalıdırlar.
Aİ Cənubi Qafqazı bir sülh, inkişaf və firavanlıq bölgəsi olaraq görmək istərdi. Bu proses davam edir”, - Klaar dedi.