Yunanıstan Prezidenti adından Ermənistan Respublikasının Prezidenti Vahaqn Xaçaturyanın şərəfinə rəsmi şam yeməyi verildi. Tədbir zamanı Ermənistan Prezidenti çıxış edərək Ermənistan-Yunanıstan münasibətlərinin təkcə strateji deyil, həm də insani olduğunu vurğuladı.
“Ermənistan və Yunanıstan əsrlər boyu formalaşmış və təkcə tarixi yaddaşa deyil, həm də eyni sivilizasiya dəyərlərinə əsaslanan dostluqla möhkəm bağlıdır. Biz tarixi bəşər sivilizasiyasının ilk mərhələlərinə gedib çıxan və mövcudluqları boyunca azadlığa, ləyaqətə və insan yaradıcı ruhuna sadiq olduqlarını dəfələrlə sübut etmiş iki qədim xalqıq.
Prezident iki xalqın çətin sınaqlardan birgə keçdiyini və tarixi ədalət axtarışının, insan hüquqlarının qorunmasının və soyqırımların qarşısının alınmasının tərəflər üçün ortaq mənəvi öhdəliklər olduğunu vurğuladı.
Ermənistan prezidentinin sözlərinə görə, bu səfər Ermənistan-Yunanıstan münasibətləri yolunda mühüm mərhələdir. İkitərəfli əməkdaşlıq durmadan genişlənir, ölkələr arasında qarşılıqlı hörmət və etimad əməkdaşlığı yeni strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırmaq üçün möhkəm təməl yaradır.
“Ermənistan Yunanıstanla əməkdaşlıqda, onu genişləndirməkdə, o cümlədən ədliyyə, enerji, ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində, regionlararası əlaqə layihələri çərçivəsində maraqlıdır”, - deyə o bildirib.
Eyni zamanda, Xaçaturyanın sözlərinə görə, hər iki ölkə öz regionlarında sabitliyin və sülhün tərəfdarıdır.
“Ermənistan Yunanıstanın Cənubi Qafqazda sülhün və beynəlxalq hüququn aliliyinin möhkəmləndirilməsinə verdiyi ardıcıl dəstəyi yüksək qiymətləndirir”, - deyə o bildirib.