Baş nazir Yunanıstanın xarici işlər nazirini qəbul edib
Baş nazir Nikol Paşinyan Yunanıstanın xarici işlər naziri Yorgos Qerapetritisi qəbul edib.
Baş nazir Paşinyan salamlama nitqində deyib: “Hörmətli nazir, sizi və nümayəndə heyətinizi Ermənistan Respublikasında salamlayıram. Bu, bizim üçün çox mühüm səfərdir, çünki bizim qardaş və dost Yunanıstanla kifayət qədər əhatəli gündəliyimiz, eləcə də Avropa İttifaqı çərçivəsində çox mühüm əməkdaşlığımız var. İlk növbədə, Yunanıstanın Avropa İttifaqı və ümumilikdə beynəlxalq ictimaiyyətlə birlikdə bizə göstərdiyi və göstərməkdə olduğu dəstəyə görə sizə təşəkkür etmək istərdim. Təbii ki, biz düşünmürük ki, münasibətlərimizi həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli şəkildə inkişaf etdirmək potensialından tam istifadə edə bilmişik. Ümid edirəm ki, bu səfər nəticəsində biz o potensialdan istifadə səviyyəsini artıracağıq. Baş nazir Mitsotakisə salamlarımı çatdırmaq istərdim. Ümid edirəm ki, onunla görüşmək üçün yeni imkanlar yaranacaq. Düşünürəm ki, Qranadada bizim çox vacib şəxsi söhbətimiz oldu və təbii ki, Yunanıstanla münasibətlərimizin dərinləşməsi bizim üçün çox vacibdir”.
Yunanıstanın xarici işlər naziri də öz növbəsində qeyd edib. “Cənab Baş nazir, burada olmaq və sizi şəxsən görmək mənim üçün böyük şərəfdir. Dostum və həmkarım xarici işlər naziri Mirzoyanla çox məhsuldar və konstruktiv görüş keçirdim. Bizim iki xalqımızı möhkəm tarixi bağlar birləşdirir və biz bu əlaqələri nəinki qoruyub saxlamaq, hətta onları təbliğ etmək istəyirik, çünki inanırıq ki, erməni xalqı təkcə bizim tərəfdaşlarımız deyil, həm də yaxın dostlarımızdır. Bizim əsrlərdən bəri qardaşlıq əlaqələrimiz var. Cənab Baş nazir, mənim bu səfərim ikitərəfli münasibətlərimiz üçün mühüm siqnaldır. Xüsusi vurğulamaq istərdim ki, Yunanıstan hökuməti həm Avropa İttifaqı ilə münasibətlərdə, həm də Ermənistanın Avropa ailəsinə inteqrasiyası üzrə dialoq perspektivi çərçivəsində bütün mümkün istiqamətlərdə Ermənistanı dəstəkləməyə hazırdır”.
Həmsöhbətlər Ermənistan-Yunanıstan münasibətlərinin gələcək inkişafı və möhkəmləndirilməsi ilə bağlı bir sıra məsələləri müzakirə ediblər. Xüsusilə, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı mövzular, yeni birgə proqramların həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Cənubi Qafqazda baş verən proseslər, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan sülh müqaviləsi üzrə danışıqların gedişi, Dağlıq Qarabağ xalqına qarşı Azərbaycanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli istiqamətində ER hökumətinin atdığı addımlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bununla bağlı tərəflər beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyinin vacibliyini vurğulayıblar.