İctimaiyyət 12:1830 Mar, 2023
Kornidzor körpüsündən sonra yol yalnız Ermənistan ərazisindən keçməklə davam edəcək və həmin ərazidə sərhədin mühafizəsini ER sərhəd qoşunları öz üzərinə götürəcək: Paşinyan
Hökumətin iclası zamanı ER Baş naziri Nikol Paşinyan Laçın dəhlizinin marşrutunun dəyişdirilməsi ilə bağlı son hadisələrə toxunub.
“Bildiyiniz kimi, 2022-ci ilin avqustunda Azərbaycan və Dağlıq Qarabağ hakimiyyəti arasında əldə olunmuş razılaşma nəticəsində yeni yolun istifadəyə verilməsi ilə Laçın dəhlizinin marşrutu dəyişdirildi, lakin Laçın dəhlizini ER ilə birləşdirən yol tam hazır deyildi və Kornidzor körpüsü ilə Ermənistan Respublikası ərazisinə daxil olan, sonra yenə Azərbaycan ərazisinə girən və sonra ER ərazisinə keçən müvəqqəti marşrut işə salındı. Əldə edilən razılaşmaya əsasən, bu marşrut 2023-cü il aprelin 1-dək fəaliyyət göstərməli idi.
Biz Azərbaycan tərəfinə məlumat verdik ki, razılaşmaya əsasən, Kornidzor körpüsündən sonra yol yalnız Ermənistan ərazisindən keçməklə davam edəcək və Ermənistan Respublikasının sərhəd qoşunları dövlət sərhədinin mühafizəsini öz üzərinə götürəcək. Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, sərhəd qoşunları Ermənistanın dövlət sərhədində indiyədək Müdafiə Nazirliyi bölmələrinin mövqelərində  yerləşdiriləcək.
Az əvvəl Azərbaycan mətbuatında hadisəni növbəti blokbaster kimi təqdim etməyə çalışan məlumat yayılıb. Ən azından bu yanaşma konstruktiv deyil”, - Paşinyan qeyd edib.
Baş nazirin sözlərinə görə, bütün bunların nəticəsində erməni mövqelərində heç bir dəyişiklik baş verməyib, fərqlə ki, Ermənistan sözügedən ərazini sərhəd qoşunları vasitəsilə qorumaq niyyətindədir.
“Baş verən dəyişiklik odur ki, Ermənistanın dövlət sərhədi boyunca eyni mövqelərdən Müdafiə Nazirliyinin bölmələri gedəcək, onların yerinə sərhəd qoşunlarının bölmələri yerləşdiriləcək. Biz o təklifi Azərbaycana da vermişik ki, eyni şey Azərbaycan tərəfində də olsun. Ümid edirəm ki, bu proses təxribatlar olmadan baş tutacaq”, - Paşinyan deyib.
Baxışların sayı889
• Azərbaycan tərəfi Goris-Stepanakert avtomobil yolunu Ağavno və Teğ kəndləri arasında bağlayıb 10:5130 Mar, 2023 Azərbaycan tərəfi Goris-Stepanakert avtomobil yolunu Ağavno və Teğ kəndləri arasında bağlayıb Dağlıq Qarabağ