Görüşün yeri və gündəliyinə dair Azərbaycanın şərtləri öz siyasi gündəminin tətbiq edilməsinin sübutudur: Artsax XİN
Aprelin əvvəlində Azərbaycan və Artsax nümayəndələri arasında Bakıda görüş keçirmək barədə Azərbaycan prezidenti administrasiyasının müntəzəm təklifi ilə əlaqədar olaraq, mümkün müzakirələrlə bağlı Artsax Respublikasının hakimiyyətinin Azərbaycan tərəfi ilə görüşlərin təşkili metodları və məqsədlərinə dair prinsipial mövqeyini bir daha təsdiq etməyi zəruri hesab edirik. Artsax XİN bu barədə bəyanat yayıb.
Bəyanatda deyilir: “Artsax Respublikası həmişə dialoqun və bütün mövcud problemlərin sülh yolu ilə, danışıqlar yolu ilə həllinin tərəfdarı olub və olmağa davam edir. Biz Azərbaycan tərəfi ilə təmaslardan heç vaxt imtina etməmişik ki, bunu Artsaxda yerləşən Rusiya sülhməramlı qoşunlarının komandanlığının vasitəçiliyi ilə Artsax və Azərbaycan nümayəndələri arasında keçirilən görüşlər sübut edir.
İclasın yeri və gündəliyi ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin səsləndirdiyi şərtlər, habelə bu təklifin təqdim olunduğu kontekst sübut edir ki, Azərbaycan hakimiyyətinin məqsədi mövcud problemlərin real müzakirəsi deyil, mümkün dialoqun pozması və ya məcburiyyət, blokada və dözülməz həyat şəraiti yaratmaq və hərbi gücdən istifadə etməklə öz siyasi gündəminin tətbiq edilməsidir.
Bununla əlaqədar xatırlatmağı zəruri hesab edirik ki, üç gün əvvəl, martın 25-də Azərbaycan silahlı qüvvələri 2020-ci il 9 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozaraq, təmas xəttini keçib, Stepanakert-Lisaqor torpaq yolu istiqamətində Artsax Respublikasının ərazisinə doğru irəliləyiblər.
Bundan başqa, martın 27-də Azərbaycan silahlı qüvvələri blokada şəraitində Şuşi rayonunun icmaları ilə respublikanın digər yaşayış məntəqələri arasında əlaqə üçün yeganə imkan olan sözügedən yolu növbəti dəfə nəzarətə götürməyə cəhd göstərib.
Biz əvvəlki görüşlərin təşkil edilmiş təcrübəsinə uyğun olaraq, Rusiyanın Artsaxdakı sülhməramlı missiyasının vasitəçiliyi ilə və onların komandanlığının yerləşdiyi yerdə Artsax xalqının normal həyat fəaliyyətinin təmin edilməsi və tərəflərin üzərinə götürdüyü öhdəliklərin lazımi şəkildə yerinə yetirilməsi, xüsusən də Laçın dəhlizinin fasiləsiz fəaliyyəti ilə bağlı sualları müzakirə etmək üçün Azərbaycan nümayəndələri ilə görüşməyə hazır olduğumuzu bir daha təsdiqləyirik.
Bu kontekstdə biz Laçın dəhlizi ilə Artsaxı Ermənistana birləşdirən yeganə yolun yenidən açılması və blokadaya alınması nəticəsində yaranan humanitar, infrastruktur və digər təcili problemlərin həllini prioritet hesab edirik.
Artsaxın hakimiyyəti Azərbaycan tərəfinə hazır həll yollarını tapşırmağa deyil, vəziyyəti sabitləşdirməyə və gərginliyin daha da artmasının qarşısını almağa yönəlmiş qarşılıqlı məqbul həll yollarının axtarışına yönələcək digər məsələlərin müzakirəsinə də açıqdır.
Biz bir daha vurğulayırıq ki, Laçın dəhlizinin blokadasının davam etdirilməsi və Artsaxda humanitar böhranın kəskinləşməsi qəbuledilməzdir və heç bir halda dialoq üçün əlverişli mühitin yaradılmasına kömək etmir. Əminik ki, istər 9 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata, istərsə də Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 22 fevral 2023-cü il tarixli qərarına uyğun olaraq öz beynəlxalq öhdəliklərinin lazımi qaydada yerinə yetirilməsi Azərbaycan tərəfindən problemləri zorakılıq və güc tətbiq etmədən, dialoq və danışıqlar yolu ilə həll etmək istəyi və marağını sübut edə bilər.
Biz bir daha texniki və humanitar məsələlərin həlli üzrə dialoqun siyasiləşdirilməsinin yolverilməzliyini vurğulayırıq və qeyd edirik ki, Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasının siyasi məsələləri razılaşdırılmış və beynəlxalq səviyyədə tanınmış danışıqlar formatında, tərəflərin bərabərliyi əsasında və öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi üçün güclü beynəlxalq təminatların olması halında müzakirə edilməlidir”.