Artsax heç vaxt müstəqil Azərbaycanın tərkibində olmayıb və olmayacaq: Artsax Parlamentinin bəyanatı
“Son bir neçə ayda baş verən hadisələr, müxtəlif güc mərkəzlərinin və beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinin həlli perspektivləri və Artsaxın gələcəyi ilə bağlı bəyanatları və mövqeləri Artsaxda və bütün erməni cəmiyyətində daxilində  ciddi narahatlıq yaradıb.
Artsax Respublikasının Parlamenti Artsax xalqının kollektiv iradəsini ifadə edərək, bu dövrdə dünya üçün aşağıdakıları qeyd etməyi və sənədləşdirməyi zəruri hesab edir.
• Artsax heç vaxt müstəqil Azərbaycanın tərkibində olmayıb və olmayacaq. Bu ideya Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinin həllinin əsasını təşkil etməlidir.
• Artsaxın Azərbaycana birləşdirilməsinə hər hansı cəhd beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulması və erməni xalqına qarşı yeni soyqırımın həyata keçirilməsi üçün rəsmi icazə olar, ona görə də belə məzmunlu sənədlər Artsax Respublikası üçün qəbuledilməzdir.
Ermənistan-Artsax-Diaspora üçlüyünün bütün uğur və nailiyyətlərimizin və dövlət quruculuğunun əsas təməllərindən biri olduğunu bir daha təsdiq edərək, Artsax Respublikasının parlamenti  bəyan edir:
• Ermənistan Respublikasının heç bir hakimiyyətinin Artsax xalqının təhlükəsizliyini təmin etmək missiyasından imtina etmək və ya suveren Artsax Respublikasının mövcudluğuna şübhə doğuran hər hansı sənədi məqbul hesab etmək hüququ yoxdur.
Biz Ermənistan Respublikasının hakimiyyətindən mövcud fundamental sənədlərə, xüsusən Ermənistan Respublikasının Müstəqillik Bəyannaməsinə və Ali Şuraının 8 iyul 1992-ci il tarixli qərarına əsaslanaraq beynəlxalq platformalarda iki erməni respublikasının ümumi maraqlarını müdafiə etməyi tələb edirik.
• Biz bütün dünya ermənilərini Artsaxı dəstəkləməyə davam etməyə, müxtəlif ölkələrdə və beynəlxalq məhkəmələrdə Artsax xalqının hüquq və maraqlarını müdafiə etməyə və Artsax Respublikasının tanınmasına hərtərəfli töhfə verməyə çağırırıq.
• Artsax Respublikası sabit sülhün tərəfdarıdır və buna görə də sülh müqaviləsinin imzalanması istiqamətində addımları da dəstəkləyir, Lakin Ermənistan Respublikasının hakimiyyəti Azərbaycan-Qarabağ münaqişəsinin həll edilmədiyini nəzərə almaqla Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün tanınmasına ehtiyatla yanaşmalı.
• Artsax Respublikasının suverenliyini, öz müqəddəratını təyinetmə hüququmuzu və onun həyata keçirilməsi faktını şübhə altına alan hər hansı sənəd və təklif bizim üçün qəbuledilməzdir. Çünki o, tarixi və hüquqi reallıqları əks etdirmir. Beynəlxalq ictimaiyyət Artsax ermənilərinin tələbinə hörmətlə yanaşmağa borcludur, çünki bu, beynəlxalq hüququn fundamental prinsip və normalarına tam uyğundur.
• Bölgəmizdə sülhün və sabitliyin təmin olunmasında Rusiyanın tarixi rolunu və xüsusən də işğalçı Azərbaycanın 2020-ci ildə başlatdığı 44 günlük müharibənin dayandırılmasında Rusiya Prezidenti V.Putinin birbaşa və fəal iştirakını nəzərə alaraq, Rusiya Federasiyasına Artsax xalqının təhlükəsizliyini təmin etmək öhdəliyini davam etdirmək üçün müraciət edirik. Onu gücləndirmək məqsədiylə biz Artsax xalqını təhdid edən həyati əhəmiyyətli  real təhlükələri nəzərə alaraq əlavə siyasi və hərbi mexanizmlərin tətbiqini təklif edirik.
• Bizim mübarizəmiz davamlıdır, mövqe dəyişməzdir və bütün dünya ermənilərinin kollektiv iradəsini ifadə edir və tam olaraq Artsax Respublikası Parlamentinin 2022-ci il aprelin 14-də yayılan bəyanatında qeyd olunan prinsiplərdən irəli gəlir” –  bəyanatda qeyd olunub.