Ümid edirik ki, Rusiya və tərəfdaşlarımızla sıx əməkdaşlıq edərək regional vəziyyətimizi idarə edə və nəzarətdə saxlaya biləcəyik։ ER baş naziri
16:2807 Sen, 2022
ER Baş naziri Nikol Paşinyan Vladivostokda VII Şərq İqtisadi Forumunun plenar iclasında iştirak edib.
Nikol Paşinyan RF Prezidentinə onu 7-ci Cənub-Şərq İqtisadi Forumuna dəvət etdiyinə görə təşəkkür edib. ER Baş naziri öz çıxışında qeyd edib ki, son illər regionda stabil vəziyyət olmayıb: “Bilirsiniz ki, 2020-ci ildə biz müharibədən keçdik və Azərbaycan həmin müharibəyə başlayanda beynəlxalq ictimaiyyətin, o cümlədən Rusiya Federasiyasının bütün diqqəti koronavirus pandemiyasına yönəlmişdi. Ümid edirik ki, Rusiya Federasiyası və tərəfdaşlarımızla sıx əməkdaşlıq edərək regional vəziyyətimizi idarə edə və nəzarətdə saxlaya biləcəyik. Bu, həm də qlobal təhlükəsizlik üçün çox vacibdir”.
Nikol Paşinyan Ermənistanın Cənub-Şərq Forumu və Uzaq Şərqlə nə əlaqəsi olduğunu aydınlaşdıraraq qeyd edib: “Məlumdur ki, indiki şəraitdə logistika sxemləri dəyişir və xəritəyə baxsaq, Ermənistan üçün də imkanların açıldığını görərik və müşahidə edə bilərik”.
O, regionda kommunikasiyaların açılması prosesinə toxunaraq qeyd edib ki, bu, yeni beynəlxalq ticarət kanalları açmaq üçün bir fürsətdir.
“Deməliyəm ki, biz bunda maraqlıyıq və Rusiyanın dəstəyi ilə bu məsələni yaxın vaxtlarda həll edəcəyimizə ümid edirik. Təbii ki, burada hər şey müəyyən olunmayıb. Üçtərəfli komissiyanın işində yaxşı irəliləyiş var, amma hər şey həll olunmayıb, çünki hüquqi məsələləri həll etmək lazımdır. Ümumi mövqe aydındır ki, açılacaq yollar keçdiyi ölkələrin tam suverenliyi altında fəaliyyət göstərməlidir. Və ümid edirik ki, o prinsiplə biz “erməni qovşağı” adlandırdığımız layihəni həyata keçirə biləcəyik. Ümid edirik ki, cənubu şimala, qərbi şərqə birləşdirən yollar Ermənistan ərazisindən keçəcək. Düşünürəm ki, bu layihə təkcə region ölkələri - Ermənistan, İran, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə üçün deyil, həm də Rusiya Federasiyası, Uzaq Şərq ölkələri, ümumilikdə Şərq ölkələri, Afrika regionu, Yaxın Şərq üçün də çox vacibdir. Bu, reallaşdırmağa ümid etdiyimiz həqiqətən qlobal layihədir”- deyə Nikol Paşinyan qeyd edib.
O, Ermənistanla Türkiyə arasında normallaşma prosesinə toxunaraq vurğulayıb: “Ümid edirik ki, Türkiyə ilə münasibətləri Rusiyanın köməyi ilə həll edəcəyik. Dağlıq Qarabağ probleminin həlli istiqamətində Azərbaycanla intensiv danışıqlar gedir. Bu kontekstdə biz Rusiya Federasiyasının da dəstəyini gözləyirik və bu təkcə Ermənistan Respublikasının strateji müttəfiqi kimi deyil. Rusiya həm də Azərbaycan üçün çox yaxın tərəfdaşdır, hesab edirəm ki, bu, imkanlar açır. Dağlıq Qarabağ probleminin həlli ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr dövləti kimi Rusiyanın rolunu da vurğulamaq istərdim”.
ER Baş nazirinin sözlərincə, Ermənistanın Rusiya ilə münasibətləri müttəfiq və strateji xarakterli olub və qalacaq. O ümid bildirb ki, bu amil regionda sabitlik və sülh üçün əsas olacaqdır.
Baxışların sayı204
• ER Baş naziri Şərqi İqtisadi Forumunda çıxış edib 12:0907 Sen, 2022 ER Baş naziri Şərqi İqtisadi Forumunda çıxış edib Siyasət