Siyasət 10:2610 İyn, 2022
Vahaqn Xaçaturyan və Sergey Lavrov arasında görüş keçirilib
Ermənistan Respublikasının Prezidenti Vahaqn Xaçaturyan Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovu və onun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Vahaqn Xaçaturyan  Rusiya XİN başçısını salamlayaraq qeyd etdi ki, o həmişə Ermənistan və erməni xalqı üçün xoş qonaqdır.
“Biz Ermənistan üçün çətin vaxtlarda oynadığınız rolu çox yaxşı bilirik. Əminəm ki, Ermənistan xalqı sizin səylərinizi yüksək qiymətləndirir. Sizin, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin səyləri sayəsində bu gün biz sülh şəraitində yaşayırıq. Mən həmişə bu prinsipi rəhbər tuturam ki, dostluğa dəyər vermək, dostluğu əziz tutmaq lazımdır. Əminəm ki, sizin, eləcə də rəsmi nümayəndə heyətlərinin və ayrı-ayrı şəxslərin qarşılıqlı səfərləri əlaqələrimizin inkişafına töhfə verir.
Bu il bizim üçün xüsusi ildir, çünki biz diplomatik münasibətlərimizin qurulmasının 30 illiyini, Ermənistan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım haqqında müqavilənin 25 illiyini qeyd edirik. Bu müqavilənin tarixi mənim üçün bir qədər xüsusi əhəmiyyəti var, çünkimüqavilənin ratifikasiyasına deputat kimi səs vermək şərəfinə nail oldum. 1997-ci il idi. Həmin müqavilə o vaxt da Ermənistan üçün çox vacib idi. Biz niyyətimizi bir daha təsdiqlədik ki, gələcək strateji tərəfdaşlığımız Rusiya ilə olmalıdır. Ziyarətiniz üçün bir daha təşəkkür edirəm”,- Prezident qeyd etdi.
Rusiya xarici işlər naziri də öz çıxışında qeyd etdi ki, onlar da Vahaqn Xaçaturyanın fikirlərini bölüşürlər və Rusiya-Ermənistan müttəfiqlik münasibətlərini inkişaf etdirmək arzusundadırlar.
“Müttəfiqlik münasibətləri, əsasən, dövlətlərarası əməkdaşlıqla bağlıdır, amma bizim əslində insani münasibətlərimiz və sizin qeyd etdiyiniz kimi, onların əsrlərlə yaşı var. Bu Bu, dövlətlərarası münasibətlər üçün ən yaxşı əsasdır.
Ermənistan rəhbərliyi ilə ünsiyyət qurmaq, razılaşmaların necə həyata keçirildiyi, sizin qeyd etdiyiniz böyük sazişdən tutmuş, dövlətlər tərəfindən təsdiqlənən son qərarlar, parlamentlərimizdə ratifikasiya olunan sazişlər qədər fikir mübadiləsi aparmaq bizim üçün həmişə böyük şərəf olub. Bunlar artıq çoxdur  və əslində, bütün sahələri, o cümlədən iqtisadi, hərbi-texniki, humanitar, təhsil, yüksək texnologiyalı sahələri əhatə edir.
Ümumiyyətlə, məsələlər ikitərəfli münasibətlərimizin bütün gündəliyi, təbii ki, Azərbaycan, Rusiya prezidentləri və Ermənistanın baş nazirinin əldə etdiyi razılaşmalar əsasında bu gün Dağlıq Qarabağ məsələsinə dair göstərilən səylərlə bağlıdır. Bu regionda vəziyyətin tam nizamlanmasına yönəlmiş maksimum konkret olan üç saziş paketi mövcuddur”,- deyə Lavrov qeyd etdi.
Ermənistan prezidenti və Rusiyanın xarici işlər naziri Ermənistan-Rusiya müttəfiqlik münasibətlərinin inkişafı, Dağlıq Qarabağ ətrafındakı vəziyyət və regional təhlükəsizliklə bağlı məsələlərə toxunub.