Xarici siyasətinin ən mühüm prioriteti Ermənistan və Artsaxın təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir
Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri qeyd etdi ki, Ermənistanın xarici siyasətinin ən mühüm prioriteti Ermənistan və Artsaxın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrliyi çərçivəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin siyasi həlli olub.
XİN başçısı qeyd etdi ki, bir ilə yaxın fasilədən sonra 2021-ci ildə Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirlərinin birinci və ikinci görüşü baş tutub.
“Görüşlər zamanı Ermənistan tərəfi ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri çərçivəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh prosesinin tam bərpası ilə bağlı mövqeyini bir daha bəyan edib.
Diqqətəlayiq haldır ki, bundan bir neçə gün əvvəl həmsədrlər ATƏT-in Daimi Şurasının Vyanada keçirilən iclasında bir illik fəaliyyətlərini təqdim edərkən həmsədrlər mandatlarını bir daha açıq şəkildə bəyan etdilər.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Ermənistanın mövqeyi, Azərbaycanın Artsaxa qarşı başlatdığı hərbi təcavüzü, Azərbaycanın tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan sərhədində törətdiyi təxribatlar və digər əlaqədar məsələlərlə bağlı BMT Baş Assambleyasında 2021-ci ildə 30-dan çox sənəd yayılıb”,- deyə Ararat Mirzoyan qeyd etdi.
XİN başçısı BMT Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 7 dekabr 2021-ci il tarixli qərarlarına xüsusi əhəmiyyət verib.
“Bildiyimiz kimi məhkəmə Azərbaycanı etnik ermənilərə qarşı irqi nifrətin, ayrı-seçkiliyin qarşısını almağa məcbur etdi. Həmçinin erməni mədəni irsinə, o cümlədən kilsələr, digər ibadət yerləri, abidələr, görməli yerlər, qəbiristanlıqlar və artefaktlarına qarşı vandalizm hallarının qarşısını almaq üçün zəruri tədbirlər görməyə məcbur etdi”,- Mirzoyan qeyd etdi.
Ararat Mirzoyan vurğuladı ki, erməni hərbi əsirlərin məsələsi ATƏT Minsk qrupunun həmsədrliyi çərçivəsində baş vermiş görüşlərdə müzakirə olunub.
Xarici işlər naziri onu da qeyd etdi ki, xarici siyasət işinin mühüm istiqamətlərindən biri regionda nəqliyyat kommunikasiyalarının və iqtisadi əlaqələrin blokadadan çıxarılması idi.
2021-ci ildə Erməni Soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanınması Ermənistan Respublikasının diplomatiyasının prioritetləri sırasında oldu. Ermənistan soyqırımların və insanlıq əleyhinə cinayətlərin qarşısının alınması üzrə beynəlxalq səylərdə fəal şəkildə iştirak etdi.
XİN başçısı Rusiya, Avropa İttifaqı, ABŞ, Fransa ilə münasibətlərə də toxunub. Ermənistan Respublikası Avrasiya iqtisadi inteqrasiyasının dərinləşdirilməsi, Aİİ-yə üzv dövlətlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, Avrasiya regionunun iqtisadi potensialının aşkarlanması və reallaşdırılması prosesində fəal iştirak etdi.
KTMT çərçivəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi, strukturun normativ-hüquqi bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində addımlar atılıb.