Nikol Paşinyan ATƏT sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan  İsveçin xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Lindenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.  Əvvəlcə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Lindenin təkbətək görüşü olub.
Nikol Paşinyan Ann Linde ilə görüş ərzində Nikol Paşinyan qeyd etdi ki,
Nikol Paşinyan sabitliyin və təhlükəsizliyin təmin edilməsində ATƏT ilə sıx əməkdaşlığa əhəmiyyət verib.
Hökumət başçısı vurğuladı ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi sadəcə ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrliyi çərçivəsində həll oluna bilər.
Nikol Paşinyan Dağlıq Qarabağın statusunun aydınlaşdırılmasının və Artsax xalqının öz müqəddəratını təyinetmə hüququnun həyata keçirilməsinin vacibliyini bir daha vurğuladı.
Baş nazirin sözlərinə görə, regionda uzun müddətli sülh sadəcə konstruktiv səylər, uyğun bir mühitin yaradılması ilə mümkün olacaq, lakin Azərbaycan prezidentinin davamlı aqresiv və qeyri-konstruktiv bəyanatları buna heç bir şəkildə kömək etmir.
Görüş ərzində baş nazir qeyd etdi ki, Dağlıq Qarabağ statusu məsələsini daxil olmaqla, hələ də bir çox məsələlər həll olunmayıb. Humanitar məsələlər, Artsax ermənilərini hüquqları, mədəni irs kimliyinin qorunması məsələləri də həll olunmayıb.
Tərəflər Azərbaycanda saxlanılan erməni hərbi əsirlər məsələsini də müzakirə ediblər. Paşinyan vurğuladı ki, hərbi əsirlərin vətənə qayıtması proitet olaraq qalır.
Ann Linde ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri olaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Minsk qrupunun həmsədrlərinin və onun şəxsi nümayəndəsinin fəaliyyətinə əhəmiyyət verib.
Eyni zamanda, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri beynəlxalq humanitar hüquqa hörmət göstərmə və humanitar məsələlərin həll olunmasının vacibliyini vurğuladı. Bu isə qarşılıqlı etimad mühitinin qurulmasına kömək edəcək.
Tərəflər regional vəziyyəti və gələcək əməkdaşlığa dair məsələləri müzakirə ediblər.
Baxışların sayı349
• Davit Babayan Anne Linde ilə erməni əsirlərin dərhal geri qaytarılması məsələsini müzakirə edib 17:2016 Mar, 2021 Davit Babayan Anne Linde ilə erməni əsirlərin dərhal geri qaytarılması məsələsini müzakirə edib Siyasət
• Bu mərhələdə beynəlxalq humanitar hüquqa hörmət göstərməsi vacibdir: Ann Linde 14:0716 Mar, 2021 Bu mərhələdə beynəlxalq humanitar hüquqa hörmət göstərməsi vacibdir: Ann Linde Siyasət
• Artsax münaqişəsinin son həlli yalnız ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində mümkündür: ER Xİ naziri 12:4516 Mar, 2021 Artsax münaqişəsinin son həlli yalnız ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində mümkündür: ER Xİ naziri Siyasət
• ER Xarici işlər naziri ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə görüşüb 10:5016 Mar, 2021 ER Xarici işlər naziri ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə görüşüb Siyasət