Ermənistan Respublikası Prezidentinin Yunanıstana dövlət səfəri çərçivəsində Ermənistan Respublikasının yüksək texnologiyalar sənayesi nazirinin birinci müavini Gevorq Mantaşyan bir sıra rəsmi görüşlərdə iştirak edib. Bu barədə Yüksək Texnologiyalar Sənayesi Nazirliyi məlumat verib.
Səfər çərçivəsində 18 fevralda Ermənistan Respublikasının Yüksək Texnologiyalar Sənayesi Nazirliyi ilə Yunanıstan Respublikasının Rəqəmsal İdarəetmə Nazirliyi arasında rəqəmsallaşdırma, yüksək texnologiyalar və elmi tədqiqat sahələrində əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu Ermənistan Respublikasının Yüksək Texnologiyalar Sənayesi nazirinin birinci müavini Gevorq Mantaşyan və Yunanıstan Respublikasının Rəqəmsal İdarəetmə nazirinin müavini Xristos Dermentzopulos imzalayıblar.
Sənəd birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsini, dövlət-özəl tərəfdaşlığının təşviqini, eləcə də rəqəmsal transformasiya istiqamətində birgə təşəbbüslərin inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutur.
Memorandum həmçinin 5-ci nəsil texnologiyalar (5G), süni intellekt (Sİ), bulud texnologiyaları, rəqəmsal idarəetmə, biotexnologiya, superkompüter həlləri və bir sıra digər sahələrdə əməkdaşlığı gücləndirmək üçün fürsət yaradır və iki ölkənin texnoloji ekosistemlərinin inkişafına və innovativ potensialın genişlənməsinə töhfə verir.
Anlaşma Memorandumu ikitərəfli danışıqlar nəticəsində prioritetlərin müəyyənləşdirilməsinin nəticəsidir və yüksək texnologiyalar sahəsində gələcək əməkdaşlığın inkişafında və rəqəmsal gündəmin təşviqində mühüm addımdır.
Səfər çərçivəsində Yunanıstan hökumətinin nümayəndələri ilə yüksək səviyyəli görüşlər də planlaşdırılır. Yüksək texnologiyalar, innovasiya, rəqəmsallaşdırma, kibertəhlükəsizlik və elmi-texniki tədqiqatlar sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunacaq.