Avropa İttifaqı ilə Ermənistan Respublikası arasındakı münasibətlər dərinləşməyə davam edir, tərəfdaşlığın həlledici mərhələsinə qədəm qoyur və əsas strateji prioritetlər üzrə ikitərəfli əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün güclü və qarşılıqlı öhdəliyi bir daha təsdiqləyir.
Bu barədə AB-nin Ermənistandakı Nümayəndəliyi məlumat verib.
“19-20 mart tarixlərində AB komisarı Kossun səfəri və ilk AB-Ermənistan Zirvə Görüşündən əvvəl dünən Yerevanda yüksək səviyyəli Avropa Komissiyası rəsmilərinin işgüzar səfəri baş tutdu və bu səfər AB-Ermənistan tərəfdaşlığının yeni strateji gündəliyinin həyata keçirilməsindəki irəliləyişi qiymətləndirmək məqsədi daşıdı.
Strateji gündəm uzunmüddətli əməkdaşlığın əsasını təşkil edən AB-Ermənistan Hərtərəfli və Genişləndirilmiş Tərəfdaşlıq Sazişinə (CEPA) əsaslanır”.
Qeyd olunur ki, Aİ-nin "Davamlılıq və Böyümə Proqramı" çərçivəsində Ermənistan üçün islahat və investisiya paketinin yekun layihəsi hökumət tərəfindən təsdiqləndi.
Bu daha əvvəl komissar Marta Kos tərəfindən 2025-ci ilin sentyabr ayında Ermənistana səfəri zamanı elan edilmişdi. Eyni zamanda, Avropa İttifaqının demokratik dayanıqlığı dəstəkləmək üçün güclü öhdəliyi bir daha təsdiqləndi və qarşıdan gələn seçki proseslərinin bütövlüyünün qorunmasına diqqət yetirildi.