Dövlət səfəri ilə Afinada olan Prezident Vahaqn Xaçaturyanın rəsmi qarşılanma mərasimi Yunanıstan Prezidentinin iqamətgahında keçirildi, ardınca Prezidentlər Vahaqn Xaçaturyan və Yunanıstan Prezidenti Konstantinos Tasoulas arasında təkbətək görüş keçirildi.
“Yunanıstanla münasibətlər Ermənistan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir, çünki iki ölkə arasında sivilizasiya və mədəni əlaqələr mövcuddur”,- Prezident Vahaqn Xaçaturyan dedi.
“Məmnuniyyətlə qeyd edirik ki, münasibətlərimiz müxtəlif sahələrdə - siyasi, iqtisadi, mədəni, elmi, təhsil sahələrində dinamik inkişaf edib. Son bir neçə il ölkəmiz üçün çətin keçib, lakin mövcud hakimiyyət, hökumət və siyasi komanda bu çətinliklərin öhdəsindən gələ bilib. Və bu, həm də dost ölkələrimizin sayəsində mümkün olub”, - deyə Ermənistan Respublikasının Prezidenti bildirib.
Vahaqn Xaçaturyan vurğulayıb ki, Ermənistanın məqsədi Avropa dəyərlərinə yaxınlaşmaqdır.
Ermənistan prezidenti həmçinin 8 avqust 2025-ci ildə Vaşinqton bəyannaməsinə toxunub.
Çıxışının sonunda Ermənistan prezidenti Yunanıstan prezidentini Ermənistana dəvət etdi.