Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyində diplomatlara təqdim olunan tezislər yeni hərbi eskalasiyaya diplomatik hazırlıq kimidir: ER XİN
09:5819 Sen, 2023
ER XİN Azərbaycanın yaydığı saxta tezislərlə bağlı bəyanat yayıb. Bəyanatda deyilir:
“Sentyabrın 18-də Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyində diplomatik korpusun nümayəndələri ilə görüş zamanı Azərbaycan tərəfinin təqdim etdiyi tezislər regionda yeni hərbi eskalasiyaya, Dağlıq Qarabağda etnik təmizləməyə diplomatik hazırlıqlara bənzəyir.
Azərbaycan rəsmilərinin Azərbaycanda akkreditə olunmuş xarici diplomatlarla görüş zamanı çıxışı Dağlıq Qarabağda etnik təmizləmə və Ermənistana qarşı təcavüz siyasətinin həyata keçirilməsində beynəlxalq ictimaiyyətə “məsuliyyətli” olmağı müəyyən etmək məqsədi daşıyır ki, bu da qəbuledilməzdir.
Qeyd olunan görüş zamanı Azərbaycan nümayəndələri iddia ediblər ki, Ermənistan Respublikası gərginliyin azaldılmasına yönəlmiş bütün təklifləri rədd edir. Azərbaycanın hansı təkliflərdən danışdığı bəlli deyil və xarici diplomatlarla görüşlə bağlı hesabatda məsələyə aydınlıq gətirilməyib. Qeyd etməyi zəruri hesab edirik ki, Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədindən qoşunların güzgü prinsipi ilə çıxarılması təklifi qüvvədə qalır və Ermənistan Respublikası bir gün əvvəl onun həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələrə getməyə hazırdır.
Azərbaycanın Ermənistan Respublikasının Dağlıq Qarabağ ərazisində rejim yaratması ilə bağlı iddialarının reallıqla heç bir əlaqəsi yoxdur. Ermənistan Respublikasının Dağlıq Qarabağa dəstəyi humanitar xarakter daşıyır və bunun zərurətini Laçın dəhlizinin qanunsuz bağlanması nəticəsində baş verən humanitar böhran daha da kəskinləşir. Ermənistan Respublikası uzun fasilədən sonra ilk humanitar yükün Dağlıq Qarabağa gəlməsini alqışlayır və bunun davamlı və sabit olacağına ümid edir.
Eyni zamanda vurğulamağı zəruri hesab edirik ki, 2020-ci ildə Laçın dəhlizinin 9 ay müddətinə bağlanması 9 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 22 fevral və 6 iyul tarixli hüquqi qüvvəyə malik qərarlarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
Əgər Azərbaycan özü qanunsuz hərəkətləri ilə Dağlıq Qarabağda humanitar böhran yaratmasaydı, BMT strukturlarının və digər beynəlxalq tərəfdaşlarının Dağlıq Qarabağa daxil olmasına mane olmasaydı, Ermənistan, beynəlxalq tərəfdaşlar, hətta Azərbaycan tərəfindən Dağlıq Qarabağa humanitar yardım göstərməyə hazır olduqları barədə heç bir bəyanat olmayacaqdı.
Laçın dəhlizinin bağlanması ilə yanaşı, Azərbaycan Dağlıq Qarabağa qaz və elektrik enerjisinin verilişini dayandırdı ki, bu da azərbaycanlıların dəhlizin bağlanması ilə bağlı söhbətlərinin yalan olduğunu açıq şəkildə göstərir. Azərbaycan Laçın dəhlizinin qanunsuz bağlanmasını dəhliz vasitəsilə Dağlıq Qarabağa silah və sursat daşınması ilə bağlı yalan xəbərlə izah edərsə, Elektrik xətləri ilə elektrik enerjisindən başqa nələrin, qaz kəmərləri ilə isə təbii qazdan başqa nələrin nəql oluna biləcəyi bəlli deyil.
Azərbaycanın Ermənistan ordusunun Dağlıq Qarabağda olması ilə bağlı iddialarına gəlincə, biz bir daha vurğulayırıq ki, Ermənistan Respublikasının Dağlıq Qarabağda ordusu yoxdur və Ermənistanın Azərbaycan ərazisini minalamaqla bağlı yalan iddiaları Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 22 fevral tarixli qərarı ilə təkzib edilib.
Biz bir daha vurğulamağı zəruri hesab edirik ki, Ermənistan Respublikası sülh gündəliyinə, eləcə də 2022-ci il 6 oktyabr və 2023-cü il 14 may tarixlərində əldə edilmiş razılıqlara sadiqliyini yenidən bildirir. Narahatlıqla qeyd edirik ki, rəsmi Bakı regionda gərginliyin əsas amili olan 14 may 2023-cü il tarixli Brüssel razılaşmalarına sadiqliyini hələ də açıq şəkildə təsdiqləməyib.
Azərbaycanın Ermənistanın hərbi potensialının inkişafı ilə bağlı mülahizələri də aydın deyil. Ermənistan Respublikası dəfələrlə bəyan edib ki, onun qonşularına qarşı aqressiv addımlar atmaq niyyətində deyil və hərbi sektorda aparılan islahatlar onun öz ərazi təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Dağlıq Qarabağ ətrafındakı vəziyyətə gəlincə, biz Bakı-Stepanakert dialoqunu gərginliyin azaldılması yolu kimi görürük və ümid edirik ki, regionun sabitliyində maraqlı olan beynəlxalq tərəfdaşlarımız belə dialoqun etibarlı mexanizmlərinin yaradılması üçün əlavə tədbirlər görəcəklər”.