Vahe Hovsepyan və Levon Qriqoryan da qanunsuz keçid məntəqəsini keçməyib, lakin onlarla əlaqə saxlamaq mümkün olmayıb: DQ Ombudsmanı
17:2428 Avq, 2023
Dağlıq Qarabağ Ombudsmanı Qeğam Stepanyan öz “Facebook” səhifəsində yazıb ki, avqustun 28-də Rusiya sülhməramlı qoşunlarının müşayiəti ilə mülki əhalinin Artsaxdan Ermənistana növbəti köçürülməsi həyata keçirilib. İlkin məlumata görə, 170 nəfər sülhməramlı qoşunların müşayiəti ilə aparılıb.
“Saat 13:00 radələrində Ermənistana hərəkət edən insanlar Laçın dəhlizində, Həkəri körpüsünün yaxınlığında yerləşən qanunsuz Azərbaycan keçid məntəqəsinə çatıb.
Ombudsmanın əldə etdiyi məlumata görə, 2001-ci il təvəllüdlü Alen Nelsoni Sargsyan Azərbaycan sərhəd qoşunlarının və digər xidmət orqanlarının nümayəndələri tərəfindən zor və məcburiyyət tətbiq edilməklə oğurlanaraq naməlum istiqamətə aparılıb.
Bundan başqa, Azərbaycanın sərhəd qoşunlarının və digər xidmət orqanlarının nümayəndələri Artsaxdan Ermənistana daha beş nəfəri sorğu-sual üçün keçid məntəqəsinin yaxınlığındakı xüsusi otağa aparıblar. Dindirmə zamanı müxtəlif suallar verildi: idmanda cəlb olunması, Ermənistana getmək məqsədi, Ermənistan və Artsaxdakı iqtisadi vəziyyət və s.
Əldə edilən məlumata görə, əvvəlcədən razılaşdırılmış siyahılardan daha iki nəfər Vahe Hovsepyan və Levon Qriqoryan qanunsuz keçid məntəqəsini keçməyib, lakin onlarla əlaqə saxlamaq mümkün deyil.
Hər üç vətəndaş Ermənistan Respublikasının təhsil müəssisələrinin tələbələridir.
Biz dəfələrlə qeyd etmişik ki, Həkəri körpüsünün yaxınlığında yerləşən qeyri-qanuni keçid məntəqəsi Artsaxın mülki əhalisinin fiziki mövcudluğu və fundamental hüquqlarının müdafiəsi üçün birbaşa və danılmaz təhlükədir. Vaqif Xaçatryanın və Alen Sargsyanın oğurlanması təkzibedilməz şəkildə sübut edir ki, qondarma keçid məntəqəsi azərbaycanlıların cinayətkar özbaşınalığına xidmət alətinə çevrilib, azərbaycanlılar bu vasitə ilə mülki vətəndaşları özbaşına oğurlayır və onları azadlıqdan məhrum edir. 120.000 əhali mühasirədə saxlanılır, humanitar yardımdan və əsas insan hüquqlarının müdafiəsi imkanlarından məhrumdur.
Həm Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin, həm də Rusiya sülhməramlılarının beynəlxalq hüquqi və siyasi təminatları əslində Artsax xalqının hüquqlarını qorumaq, o cümlədən azad və təhlükəsiz hərəkəti təmin etmək üçün kifayət deyil.
Bu iki tərəfin üzərinə götürdüyü öhdəlikləri nəzərə alaraq, Ombudsman onlardan Artsax əhalisinin humanitar hərəkatının təhlükəsizliyini və oğurlanmış şəxslərin dərhal geri qaytarılmasını təmin etmək üçün bütün mümkün tədbirləri görməyi tələb edir. Belə zəmanətlər olmadan mülki şəxslərin daşınması dayandırılmalıdır.
Ombudsman  əməkdaşları insidentlə bağlı faktları toplamaqda davam edir, biz bu barədə əlavə bəyanat verəcəyik, toplanmış faktlar ümumiləşdirilərək insan hüquqlarının müdafiəsi mandatı olan beynəlxalq təşkilatlara və digər beynəlxalq aktorlara təqdim olunacaq”, - deyə qeyd edilib.
Baxışların sayı1470
• DQ-dan Ermənistana keçən 22 yaşlı Alen Sargsyanın oğurlanmasının səbəbləri barədə hələ də etibarlı məlumat yoxdur: İnformasiya Qərargahı 14:2128 Avq, 2023 DQ-dan Ermənistana keçən 22 yaşlı Alen Sargsyanın oğurlanmasının səbəbləri barədə hələ də etibarlı məlumat yoxdur: İnformasiya Qərargahı Dağlıq Qarabağ
• Dağlıq Qarabağdan Ermənistana keçən vətəndaşlar arasında bir tələbə oğurlanıb, digəri isə dindirilir: Tigran Petrosyan 14:1428 Avq, 2023 Dağlıq Qarabağdan Ermənistana keçən vətəndaşlar arasında bir tələbə oğurlanıb, digəri isə dindirilir: Tigran Petrosyan İctimaiyyət