Biz Azərbaycanı Dağlıq Qarabağdakı erməni əhalisinin hüquqlarını və təhlükəsizliyini təmin edəcək bir gündəm hazırlamağa çağırırıq: Aİ
17:3607 İyn, 2023
Aİ-nin ATƏT və BMT-nin Vyana strukturlarında nümayəndəliyi Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun səfəri ilə bağlı bəyanat yayıb. Bəyanatda Dağlıq Qarabağ problemi və Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinə də xüsusi yer verilib.
Aİ bəyanatda mayın 14-də Brüsseldə tərəflərin bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıdığını təsdiqləndiyi Aİ-nin rəhbərlik etdiyi sülh danışıqlarına Azərbaycan və Ermənistanın yenidən cəlb olunmasını səmimiyyətlə alqışladığını  xatırladıb.
"İyunun 1-də Kişinyovda Fransa və Almaniya liderlərinin iştirakı ilə keçirilən görüş onların prosesə sadiqliyini bir daha nümayiş etdirdi. Biz danışıqlar və dialoqun Azərbaycan və Ermənistan arasında ədalətli və hərtərəfli sülhə nail olmaq üçün yeganə yol olduğunu bir daha vurğulayırıq. Nəticə etibarı ilə, dialoqda davamlılıq və konkret nəticələr proses üçün həlledici əhəmiyyət kəsb edir və biz Bakının 21 iyulda Aİ-nin vasitəçiliyi ilə keçiriləcək növbəti iclasında iştirakını təqdir edirik və burada daha da irəliləyiş əldə olunmalıdır. Biz Azərbaycanı Dağlıq Qarabağdakı erməni əhalisinin hüquqlarını və təhlükəsizliyini qoruyan müsbət gündəm hazırlamağa çağırırıq”.
Brüssel Azərbaycanı Dağlıq Qarabağdakı erməni əhalisinin hüquqlarını və təhlükəsizliyini təmin edəcək gündəm hazırlamağa çağırıb: “Mövcud vəziyyət narahatedicidir və mənfi humanitar təsir göstərir, çünki etnik erməni əhalisi əsas enerji və rabitə xidmətlərində dəfələrlə fasilələrlə üzləşib, atəşkəsin tez-tez pozulması xəbərləri isə onların rifahı ilə bağlı ciddi narahatlıq yaradır. Əgər bu belədirsə, biz Bakını sabit enerji təchizatını təmin etməklə və elektrik şəbəkəsində texniki xidmətin aparılmasına icazə verməklə, etnik erməni əhalisinə qoyulan məhdudiyyətləri aradan qaldırmaq üçün konkret addımlar atmağa çağırırıq. Eyni zamanda, biz bütün tərəfləri düşmənçilik ritorikasından çəkinməyə və bunun əvəzinə etimad yaradan və sülh danışıqları üçün əlverişli mühit yaradan narrativi təbliğ etməyə çağırırıq.
Xüsusilə, saxlanılanların azad edilməsi ilə bağlı əlavə etimad yaradıcı tədbirlər də həyata keçirilməlidir. Aİ minatəmizləmə fəaliyyətlərinə dəstək təklif etməyə davam edəcək və biz minalanmış ərazilərin müəyyən edilməsi üçün tərəflər arasında əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayırıq", deyə bəyanatda qeyd edilir.
Baxışların sayı542
• Məqsədimiz təhlükəsizliyin sabitləşməsinə töhfə verməkdir: Aİ-nin Ermənistandakı missiyasının rəhbəri Markus Ritter 14:5307 İyn, 2023 Məqsədimiz təhlükəsizliyin sabitləşməsinə töhfə verməkdir: Aİ-nin Ermənistandakı missiyasının rəhbəri Markus Ritter Siyasət