Ermənistan Almaniya tərəfinin regionda sülhün əldə olunması istiqamətində səylərini alqışlayır: Alen Simonyan Almaniyada işgüzar səfərdədir
15:4928 Mar, 2023
Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfər çərçivəsində ER Parlamentinin sədri Alen Simonyanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti bu gün ADR Bundestaqının sədri Berbel Bas ilə görüşüb.
Tərəflər parlamentarizm, parlament diplomatiyası və demokratiya məsələlərində fəal qarşılıqlı fəaliyyət imkanlarını müzakirə ediblər.
Müharibədən sonrakı vəziyyəti təqdim edən və regionda təhlükəsizlik məsələlərinin tezliklə həllinin zəruriliyindən danışan ER Parlamentinin sədri qeyd edib ki, Cənubi Qafqazda, Ermənistan ətrafında və ermənilərin məskunlaşdığı Dağlıq Qarabağda heç də az olmayan dağıdıcı proseslər çoxları tərəfindən diqqətdən kənarda qalır.
Bundestaqın həmkarının xahişi ilə Alen Simonyan Laçın dəhlizi böhranının təfərrüatlarını, mühasirədə olan 120 min Artsax sakini üçün təhlükəni və çoxşaxəli humanitar problemləri təqdim edib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan etnik təmizləmə siyasətini davam etdirərək, dözülməz həyat şəraiti yaradaraq bütün dünyanın gözü qarşısında yerli erməni əhalisini məcburi deportasiyaya sövq edir.
"Biz alman tərəfdaşlarımızın Azərbaycana qarşı sanksiyalar tətbiq etməklə Məhkəmənin qərarının Azərbaycan tərəfindən dərhal icrasını təmin etmək üçün fəal addımlar atmalarını gözləyirik", - deyə o vurğulayıb.
ER Parlamentinin sədri əlavə edib ki, Ermənistan Almaniya tərəfinin regionda sülhə nail olmaq səylərini alqışlayır və Almaniya hökumətinə Aİ-nin uzunmüddətli monitorinq missiyasının Ermənistanda yerləşdirilməsi qərarını dəstəklədiyinə görə təşəkkür edir.