Siyasət 16:0618 Okt, 2022
Qərar yoxdur, müzakirələr var: Ararat Mirzoyan KTMT-nin müşahidə missiyasının göndərilməsi məsələsinə toxunub
Bugünkü mətbuat konfransı zamanı jurnalistlər Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyana Aİ-nin mülki missiyasının yerləşdirilməsi, xüsusən də Ermənistanın gözləntilərinin nə olduğu barədə sual veriblər.
“Bizim gözləntilərimiz ondan ibarətdir ki, Aİ missiyasının müəyyən faktaraşdırıcı hissəsi olacaq və  bu faktlar sübut edəcək ki, ER-nin suveren ərazisinə təcavüzün olması və Azərbaycan qoşunlarının ER-nin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinə təcavüzünün olması barədə Ermənistanın iddiaları, reallığa uyğundur”- deyə Mirzoyan bildirib.
O ümid bildirib ki, Aİ-nin bu missiyası öz rolunu oynayacaq.
Mirzoyan qeyd edib ki, ATƏT müşahidəçilərinin ER ərazisindən Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə göndərilməsi məsələsi də müzakirə olunur. Nazirin sözlərinə görə, yaxın vaxtlarda bununla bağlı aydınlıq olacaq.
KTMT müşahidəçilərinə gəlincə, Mirzoyan qeyd edib.
“Üzvü olduğumuz KTMT-yə müraciət etmişik. Həmin təşkilatda ilkin faktaraşdırıcı missiyanın göndərilməsi barədə qərar qəbul edilib. Rəsmilər gəldi, onların qeydləri əsasında hesabat hazırladılar, bütün üzv dövlətlərə təqdim olundu. Hesabata əsasən, katiblik qərar layihəsi yaymışdır, biz şifahi müzakirələr vasitəsilə anlamağa çalışmışıq ki, KTMT Şurasının iclası nə vaxt keçirilə bilər ki, ölkə rəhbərləri həmin missiyanın göndərilməsi məsələsini müzakirə etsin. İndi bu mərhələdəyik. Qərar yoxdur, müzakirələr var”.
O, vəziyyətə siyasi qiymət verilməsinin çox vacib olduğunu vurğulayıb.
Baxışların sayı593
• Səfərimin məqsədi Norveçin erməni xalqını dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirməkdir: Annken Hütfeldt 16:1118 Okt, 2022 Səfərimin məqsədi Norveçin erməni xalqını dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirməkdir: Annken Hütfeldt Siyasət
• Mirzoyan sülh müqaviləsinin hazırlanması işinin təfərrüatlarını Norveçin xarici işlər nazirinə təqdim edib 15:3218 Okt, 2022 Mirzoyan sülh müqaviləsinin hazırlanması işinin təfərrüatlarını Norveçin xarici işlər nazirinə təqdim edib Siyasət
• Biz dost Norveç xarici işlər nazirinin, xüsusən də çağırışlarla dolu indiki dövrdə Yerevanda olmasını yüksək qiymətləndiririk: Mirzoyan 15:1918 Okt, 2022 Biz dost Norveç xarici işlər nazirinin, xüsusən də çağırışlarla dolu indiki dövrdə Yerevanda olmasını yüksək qiymətləndiririk: Mirzoyan Siyasət
• Norveçin Xİ naziri Erməni Soyqırımı Memorial Kompleksində həlak olanların xatirəsini ehtiramla yad edib 15:0618 Okt, 2022 Norveçin Xİ naziri Erməni Soyqırımı Memorial Kompleksində həlak olanların xatirəsini ehtiramla yad edib Siyasət
• Ermənistan və Norveç xarici işlər nazirlərinin mətbuat konfransı I CANLI 15:0118 Okt, 2022 Ermənistan və Norveç xarici işlər nazirlərinin mətbuat konfransı I CANLI