Demarkasiya və demarkasiya prosesləri münaqişənin sülh yolu ilə həlli prosesinin bir hissəsi olmalıdır: ER XİN mətbuat katibi
16:2921 May, 2021
ER Xarici İşlər nazirinin mətbuat katibi Anna Nağdalyan, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin Ermənistan Respublikası ərazisinə daxil olmasına toxunaraq jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Sual:Bir həftədən çoxdur ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistan Respublikasının suveren ərazisinə daxil olub. Xahiş edirəm vəziyyətlə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin mövqeyini təqdim edin.
Cavab:Güc tədbiqi və ya güc tədbiqinin təhdidindən istifadə edərək şərt qoyulması beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozur. Ermənistan bu cür təzyiqlərə təslim olmayacaq. Ermənistan "mübahisəli ərazilər" adlanan gündəmin tətbiqini rədd edir. Bu digər bölgələrdə də güc tətbiq edilməsinə haqq qazandırmaq üçün təhlükəli presedent yarada biləcək.
9 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatla, xüsusən də erməni hərbi əsirlərinin və girov statusunda olan mülki şəxslərin vətənə qaytarılması, digər humanitar məsələlər üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməməklə Azərbaycan beynəlxalq öhdəliklərin qəsdən pozulduğunu bir daha təsdiqləyir.
Ermənistan Respublikası və Azərbaycan Respublikası arasında demarkasiya, sonra da delimitasiya prosesləri münaqişənin hərtərəfli sülh yolu ilə həlli prosesinin hissəsi olmalıdır və onun çərçivəsində Artsax Respublikası ərazilərinin deokupasiyası və Artsaxın ATƏT-in Minsk Qrupunun himayəsi altında son hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsi ilk olaraq irəli sürülməlidir.
Bu vəziyyətdə, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin Ermənistan Respublikasının suveren ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz mayın 11-də olan başlanğıc nöqtələrinə geri çəkilməsi, ortaya çıxan məsələlərin siyasi-diplomatik çərçivədə nəzərdən keçirilməsi üçün lazımi şərait yarada bilər.
Sual: Vəziyyətə beynəlxalq cavabı necə qiymətləndirərsiniz?
Cavab: Beynəlxalq hüquq mövqeyindən çıxış edən və Cənubi Qafqazdakı sabitlik və təhlükəsizliklə səmimi qəlbdən maraqlanan beynəlxalq tərəfdaşlarımız, Azərbaycanın təcili və qeyd-şərtsiz olaraq qoşunlarını Ermənistanın suveren ərazisindən çıxarması barədə birmənalı mövqelərini ifadə ediblər.
Baxışların sayı510
• Rusiya XİN sərhəd demarkasiya məsələsində Bakı və Yerevan ilə təcrübə mübadiləsi aparmağa hazırdır 17:3020 May, 2021 Rusiya XİN sərhəd demarkasiya məsələsində Bakı və Yerevan ilə təcrübə mübadiləsi aparmağa hazırdır Siyasət
• Demarkasiya işlərindən əvvəl Azərbaycanın silahlı qüvvələri Ermənistan Respublikasının suveren ərazisindən çıxmalıdır: Armen Grigoryan 14:0919 May, 2021 Demarkasiya işlərindən əvvəl Azərbaycanın silahlı qüvvələri Ermənistan Respublikasının suveren ərazisindən çıxmalıdır: Armen Grigoryan Siyasət
• Moskva sərhədlərin demarkasiyası işlərində Yerevana və Bakıya kömək etməyə hazırdır 11:5519 May, 2021 Moskva sərhədlərin demarkasiyası işlərində Yerevana və Bakıya kömək etməyə hazırdır Siyasət
• Lavrov Əraqçi ilə İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyəti müzakirə etdi 17:1220 Fev, 2026
• London Vaşinqtonun İrana zərbə endirmək üçün Britaniya bazalarından istifadə etməsinə icazə verməyib 15:4020 Fev, 2026
• Ermənistanın Fəxri Konsulu Makronun Yerevana səfərini elan edib 13:0720 Fev, 2026
• Gevorq Papoyan və Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri yüklərin maneəsiz tranziti, turizm sektorunun inkişafı ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər 12:2820 Fev, 2026
• Səfir Bağdasaryan Livanın Baş naziri Nəvaf Salam ilə görüşüb 11:5720 Fev, 2026
• Los-Ancelesdəki erməni icmasının nümayəndələri ilə sülh prosesi və Ermənistana qarşı dezinformasiya kampaniyaları müzakirə olunub 10:1320 Fev, 2026