Ermənistan və Azərbaycan arasında yeni yolların çəkilməsi məsələsi hazırda fəal şəkildə müzakirə olunur. Gürcüstan xarici işlər naziri bildirib ki, Tbilisi bunun region üçün yaxşı olduğuna əmindir.
Maka Bojorişvilinin sözlərinə görə, yeni marşrutlar yalnız regionun əlaqə baxımından əhəmiyyətini artıracaq.
"Heç bir risk görmürəm. Gürcüstan xəritədən silinməyəcək və strateji rolunu itirməyəcək. Sadəcə, əlaqələrdən danışanlar bəzən Gürcüstanı Avropa ilə əlaqə kimi qeyd etmirlər və bu, onların səlahiyyətlərini şübhə altına alır", - deyə diplomat əlavə edib.
Nazirin sözlərinə görə, heç bir marşrut Gürcüstanı əvəz edə bilməz, çünki oradan keçən yola tələbat hər il artır. Bojorişvili əlavə edib ki, Tbilisi Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh proseslərini alqışlayır.
Gürcüstan xarici işlər naziri həmçinin bildirib ki, ölkə uzun müddətdir ki, Avropa Birliyinə üzv olmaq üçün səmimi şəkildə çalışır və bu istiqamətdə səylər göstərir.
Nazir vurğulayıb ki, hökumətin məqsədi 2030-cu ilə qədər AB üzvlüyünə hazır olmaqdır. “Biz ölkədə xarici müdaxilə olmadan sülh, sabitlik və demokratiyanın hökm sürməsini istəyirik. Bu, Avropa İttifaqına qoşulmaq üçün ilkin şərtdir”.