Avropa İttifaqı Şurası Satu Koivunu Ermənistandakı Avropa İttifaqı Monitorinq Missiyasının rəhbəri təyin edib. O, vəzifəsinin icrasına 20 fevral 2026-cı ildə Markus Ritterin yerinə başlayacaq.
Satu Koivu 35 ildən çox milli və beynəlxalq təcrübəyə malik Finlandiyanın yüksək vəzifəli polis zabitidir. Təyinatından əvvəl o, Finlandiya Milli Polisində İnsan Resursları rəisi vəzifəsində çalışıb.
Onun Ermənistandakı AB Monitorinq Missiyasının yeni rəhbəri təyin edilməsi qərarı 17 fevral 2026-cı ildə AB-nin Siyasi və Təhlükəsizlik Komitəsi tərəfindən qəbul edilib.
Missiyanın vəzifəsi Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sərhədin Ermənistan tərəfindəki vəziyyəti izləmək və hesabat verməkdir. Missiyanın mandatı 19 fevral 2027-ci ilə qədərdir.
O, 200-dən çox beynəlxalq və yerli işçidən ibarətdir. Missiyanın müşahidəçiləri və mülki ekspertləri 25 AB üzv dövlətini və üçdə biri sərmayə qoyan Kanadanı təmsil edir.