Hazırda dünyanın 15 ölkəsində ən azı 51 modul nüvə elektrik stansiyası tikilməlidir ki, bunlar da layihələndirmə və sertifikatlaşdırma mərhələsindədir, ölkəmizdə tikilən modul nüvə elektrik stansiyasının tam olaraq hazırlandığı mərhələdədir. Buna görə də, iş hələ başlamazdan, ideya həyata keçirilməmişdən əvvəl bütün bunları kövrək fərziyyələrlə tənqid etmək və onlara qarşı çıxmaq qəbuledilməzdir. Bunu Dövlət Xidmətlərinin Tənzimlənməsi Komissiyası sədri Mesrop Mesropyan yekun mətbuat konfransında ictimaiyyət və ekspert səviyyəsində amerikalıların dünyada ilk dəfə modul nüvə elektrik stansiyası tikməsi və ilk sınaqların bizim üzərimizdə keçirilməsi ilə bağlı aparılan müzakirələrə toxunaraq bildirib.
Dövlət Xidmətlərinin Tənzimlənməsi Komissiyası sədrinin sözlərinə görə, modul nüvə elektrik stansiyasının Ermənistan üçün daha cəlbedici edən bir sıra üstünlükləri var.
"Birinci üstünlük odur ki, passiv istirahət mexanizmi ilə işləyir, yəni, Allah eləməsin, ərazidə elektrik olmadığı fövqəladə hallarda nasoslar işləmədikdə, fövqəladə vəziyyətdə modul nüvə elektrik stansiyasını soyutmaq üçün insan müdaxiləsinə ehtiyac qalmayacaq.
İkincisi, bu tip modul nüvə elektrik stansiyalarının əsas komponentlərinin və hissələrinin 80-90 faizi istehsal müəssisələrində istehsal olunacaq və yalnız yerləşəcəkləri əraziyə, ölkəyə daşınacaq və Lego prinsipinə uyğun olaraq qurulacaq. Yəni, həm vaxt, həm tikinti səhvləri, həm də təhlükəsizlik baxımından bunlar bu günkündən daha yüksək səviyyəli nüvə elektrik stansiyalarıdır. Həmçinin, modul nüvə elektrik stansiyalarının reaktorlarının əksəriyyəti yeraltında, yerdə olmalıdır.
Üçüncüsü, ən vacib şərtlərdən biri odur ki, bu günkü 1440 meqavattlıq nüvə elektrik stansiyasına sahib olmaq bir şeydir, tutaq ki, 8X50 meqavattlıq modullara sahib olmaq isə başqa bir şeydir, çünki enerji və enerji rejimlərinin idarəolunması baxımından modul nüvə elektrik stansiyaları daha çevikdir və onların istismarı daha effektivdir", - deyə o bildirib.
Mesrop Mesropyan qeyd edib ki, 1-2 gündür günəşli hava olur və nəticədə Ermənistan Respublikasında gündüz elektrik enerjisi istehlakı 1100-1200 meqavatdan 650-700 meqavata düşüb, lakin günəş elektrik stansiyaları tam gücü ilə işləyir və nəticədə istilik elektrik stansiyaları yükü azaltmaq məcburiyyətində qalır.