Հանրային քրեական հետապնդում՝ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի փետրվարի 1-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ):
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Ե.Հ.-ն 2023 թվականի հունվարի 19-ին` ժամը 00:40-ի սահմաններում, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, խախտել է շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութի՝ ավտոբենզինի հետ վարվելու վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջը, ըստ որի՝ հրդեհային անվտանգության նպատակով արգելվում է վառարանները վառելու համար որպես կպչան ավտոբենզինի և այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը:
Ե.Հ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում շահագործվող վառարանը վառելու նպատակով, օրվա հերթապահից ճշտելով այդ ստորաբաժանմանը հատկացված դիզելային վառելիքի և ավտոբենզինի գտնվելու վայրը, սեփական նախաձեռնությամբ, կացարանի հարակից տարածքում բացազատված ավտոհավաքակայանից վերցրել է տրանսպորտային միջոցների մեկնարկիչները գործի գցելու համար հատկացված՝ 5 լիտր տարողությամբ ավտոբենզինով լցված տասը հատ պլաստմասսայե տարաներից մեկը, վերադարձել է կացարան և վառարանը վառել ավտոբենզինով:
Արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ:
ՀՀ ՊՆ համապատասխան մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով՝ հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով չապահովելու պատճառով, կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել մարել հրդեհը, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում, կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից:
Ի հետևանք՝ պաշտոնատար անձանց կողմից հակահրդեհային պաշտպանության միջոցներով անձնակազմին չապահովելու հետևանքով՝ կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի թվով 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Դիտումների քանակ579
• ՀՀ ՊՆ N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետը կալանավորվեց 22:1831 Հնվ, 2023 ՀՀ ՊՆ N զորամասի կոմունալ շահագործման ծառայության պետը կալանավորվեց Հասարակություն
• Զինդատախազը կայազորների դատախազներին կարգադրել է ուսումնասիրություն իրականացնել տիպային զորանոցի կառուցվածք չունեցող կացարաններում 15:2326 Հնվ, 2023 Զինդատախազը կայազորների դատախազներին կարգադրել է ուսումնասիրություն իրականացնել տիպային զորանոցի կառուցվածք չունեցող կացարաններում Իրավունք
• Անդրանիկ Քոչարյանն այցելել է ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարան, որտեղ տեղի էր ունեցել հրդեհը, քննարկել դեպքի հանգամանքները 15:2722 Հնվ, 2023 Անդրանիկ Քոչարյանն այցելել է ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարան, որտեղ տեղի էր ունեցել հրդեհը, քննարկել դեպքի հանգամանքները Քաղաքականություն
• Պապիկյանն այցելել է զինծառայողների կացարանում բռնկված հրդեհի վայր. նախարարը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել հրդեհային անվտանգության պահպանման կանոնները 15:1821 Հնվ, 2023 Պապիկյանն այցելել է զինծառայողների կացարանում բռնկված հրդեհի վայր. նախարարը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել հրդեհային անվտանգության պահպանման կանոնները Բանակ
• Հանրային քննարկում. Հրդեհ զինվորական կացարանում 22:0420 Հնվ, 2023 Հանրային քննարկում. Հրդեհ զինվորական կացարանում
• Զորամասի վաշտի կացարանը ժամանակավոր էր, իտալական մոդուլային զորանոցների 1-ին խմբաքանակը ՀՀ-ում է. ՊՆ 00:0620 Հնվ, 2023 Զորամասի վաշտի կացարանը ժամանակավոր էր, իտալական մոդուլային զորանոցների 1-ին խմբաքանակը ՀՀ-ում է. ՊՆ Հասարակություն
• Կապիտանն ավտոբենզինով փորձել է վառել վառարանը. մանրամասներ ՊՆ զորամասի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհից 23:5219 Հնվ, 2023 Կապիտանն ավտոբենզինով փորձել է վառել վառարանը. մանրամասներ ՊՆ զորամասի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհից Հասարակություն
• Նշանակվել են փորձաքննություններ, հարցաքննվել են վկաներ. քննիչը՝ վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի մասին 17:5519 Հնվ, 2023 Նշանակվել են փորձաքննություններ, հարցաքննվել են վկաներ. քննիչը՝ վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհի մասին Հասարակություն
• Տարածքը սահմանազատված է. կադրեր վաշտի հրդեհված կացարանից 17:1919 Հնվ, 2023 Տարածքը սահմանազատված է. կադրեր վաշտի հրդեհված կացարանից
• Պետք է կոնկրետ անհատական հետևանքներ լինեն. վարչապետն անդրադարձել է ՊՆ զորամասի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքներին 13:4219 Հնվ, 2023 Պետք է կոնկրետ անհատական հետևանքներ լինեն. վարչապետն անդրադարձել է ՊՆ զորամասի կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքներին Հասարակություն