Արտակ Բեգլարյանն ընտրվել է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ այսօր պաշտոնապես մեկնարկում է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամի գործունեությունը (www.hfc.am, https://www.facebook.com/hfcarmenia/):
«Այս տարի ծանր պայմաններում ենք դիմավորում Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, քանի որ բազում երեխաներ կորցրել են իրենց հայրերին ու հարազատներին, հազարավորները տեղահանվել են իրենց սիրելի բնակավայրերից, տասնյակհազարավորները դեռ երկար ժամանակ կրելու են պատերազմի ֆիզիկական ու հոգեբանական դաժան հետևանքները:
Ես ինքս տեսել եմ պատերազմի արհավիրքը՝ նախորդ պատերազմում կորցնելով զինվոր հայրիկիս, այնուհետև՝ տեսողությունս: Երբ վեց տարեկանում ստեփանակերտյան մեր բակում հայտնված ականի պայթյունից ծանր վիրավորվեցի ու զրկվեցի տեսողությունից, օրեր շարունակ բժիշկները պայքարում էին կյանքիս համար: Դրանից հետո նույնպես քիչ զրկանքների չեմ առերեսվել, սակայն կարողացա սերտել կյանքի գլխավոր դասը, այն է՝ ոչ մի զրկանք չի կարող կոտրել մարդու երազելու և պայքարելու կամքը, ընդհակառակը՝ զրկանքները նաև հնարավորություններ են կյանքն արժևորելու, բարին գործելու և կամքը կոփելու համար:
Եվ իմ ողջ գիտակից կյանքում, անկախ կարողություններից ու կարգավիճակից, առաջնորդվել եմ նաև այդ դասով ու այլոց հանդեպ սրտացավությամբ՝ առաջնահերթ ուշադրության տակ պահելով խոցելի երեխաների խնդիրները: Մեկ անգամ իմ կյանքը փրկվել է բժիշկների նվիրյալ ջանքերով, և ես վստահ եմ, որ ոչ մի երեխայի կյանք չպետք է ընդհատվի նյութական միջոցների կամ մասնագիտական կարողությունների սղության պատճառով»,- գրել է Բեգլարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում:
Նա տեղեկացրել է, որ Արմեն Մարտիրոսյանի և մի խումբ մարդկանց կողմից հիմնվել է Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամը, և թիմի կողմից հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է ընտրվել, ինչը մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է իր համար:
Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամն օգնելու է Հայաստանի ու Արցախի այն երեխաներին, որոնք ունեն մանկական քաղցկեղ և արյան խնդիրներ, երիկամի և լյարդի փոխպատվաստման կարիք, քրոնիկ շնչառական խնդիրներ, իմունային համակարգի խանգարումներ և կյանքին վտանգ սպառնացող այլ հիվանդություններ:
«Հիմնադրամի գործունեության վերաբերյալ բոլոր մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ՝ այցելելով մեր պաշտոնական կայք՝ www.hfc.am հասցեով:
Ահռելի գործ ունենք անելու, որը հնարավոր կդառնա միմիայն բոլորիդ շնորհիվ, յուրաքանչյուր աջակցությունը՝ լինի ֆինանսական, մասնագիտական, կամավորական, թե մեկ այլ տեսքով, չափազանց կարևոր է: Հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող ցանկացած հարցով կարող եք գրել Արմենին, մեծ սիրով պատրաստ ենք քննարկել համագործակցության տարբեր ձևաչափեր, որոնք կարող են օգնել հիմնադրամի նպատակների իրագործմանը: Մեզ համար կարևոր է, որ դուք այս ամենը համարեք ձեզնից յուրաքանչյուրինը, ձեզ համարեք այս հարթակի անբաժան մասը:
www.hfc.am կայքում հնարավորություն ենք ստեղծել նաև բաժանորդագրվելու և միանվագ ու ամսական պարբերական նվիրատվություններ կատարելու, որի միջոցով կարող եք Ձեր ներդրումն ունենալ կյանքի համար պայքարող երեխաներին ապրելու հնարավորություն տալու կարևոր գործում:
Շնորհակալություն, որ մեզ հետ եք: Վստահ եմ, որ միասին մեծ հաջողությունների ենք հասնելու՝ փրկելով ու բարելավելով բազմաթիվ երեխաների կյանքեր:
Շնորհավո՛ր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը. թո՛ղ ոչ մի երեխա այլևս չտեսնի արհավիրքներ, զրկանքներ ու հիվանդություններ»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը:
• Երեխաները մեր հասարակության ամենաանկեղծ ու հավատով լեցուն մասն են. ՀՀ նախագահի ուղերձը 12:0401 Հնս, 2021 Երեխաները մեր հասարակության ամենաանկեղծ ու հավատով լեցուն մասն են. ՀՀ նախագահի ուղերձը Հասարակություն
• Մեր՝ մեծերիս կյանքն իմաստավորվում է ձեր ժպիտով ու խինդով. Դումանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեխաների պաշտպանության օրվա առթիվ 11:0901 Հնս, 2021 Մեր՝ մեծերիս կյանքն իմաստավորվում է ձեր ժպիտով ու խինդով. Դումանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեխաների պաշտպանության օրվա առթիվ Հասարակություն
• Այսօր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է 08:0001 Հնս, 2021 Այսօր Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է Հասարակություն
• Արտակ Բեգլարյանը շնորհավորել է արցախցի լրագրողներին մասնագիտական տոնի առթիվ 14:3523 Մայ, 2021 Արտակ Բեգլարյանը շնորհավորել է արցախցի լրագրողներին մասնագիտական տոնի առթիվ Լեռնային Ղարաբաղ
• Արտակ Բեգլարյանը պատվաստվել է «Սպուտնիկ V»-ով 15:2604 Մայ, 2021 Արտակ Բեգլարյանը պատվաստվել է «Սպուտնիկ V»-ով Լեռնային Ղարաբաղ
• Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս. Արտակ Բեգլարյան 15:4027 Փտր, 2021 Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս. Արտակ Բեգլարյան Աշխարհ