ER XİN rəhbəri Kipr Nümayəndələr Palatasının nümayəndə heyəti ilə regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edib
Oktyabrın 2-də Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan Kipr Parlamenti ilə əməkdaşlıq üzrə parlamentlərarası komissiyanın sədri Haris Georgiadesin rəhbərlik etdiyi Kipr Nümayəndələr Palatasının müxtəlif fraksiyalarını təmsil edən nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
ER XİN-in məlumatına görə, görüş zamanı həmsöhbətlər regional təhlükəsizliklə bağlı məsələləri müzakirə ediblər. Ararat Mirzoyan vurğulayıb ki, Azərbaycanın təcavüzkar hərəkətləri, o cümlədən sentyabrın 19-da baş vermiş irimiqyaslı hərbi hücum nəticəsində Dağlıq Qarabağ əhalisi etnik təmizləməyə məruz qalaraq öz vətənlərini tərk etməli olub.
Məsələ ilə bağlı Kiprin mövqeyinə toxunan nazir Mirzoyan Kipr Parlamentinin prinsipial yanaşmasını və qətnamələrin qəbulunu, eləcə də Kiprin Dağlıq Qarabağdan məcburi köçkünlərə dəstək vermək istəyini yüksək qiymətləndirib.
Hər iki tərəfdən vurğulanıb ki, yaranmış vəziyyət onu göstərdi ki, siyasi bəyanatlar yetərli deyil, Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin güc tətbiqi və ya güc tətbiqi ilə hədələnməsini istisna etmək üçün aydın addımlar atılmalıdır.
Görüşdə iki ölkə ilə parlamentlər arasında müxtəlif formatlarda və çoxtərəfli platformalarda qarşılıqlı fəaliyyət müzakirə olunub.
Görüşdə nazir Mirzoyan da Kipr parlamentarilərini Kiprin Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib, dost Kipr xalqına və hökumətinə ən xoş arzularını çatdırıb.